Neden Mutlu Olamıyoruz

Biz insanlar ne hikmetse hiçbir şeyi beğenmiyor yada onunla yetinemiyoruz. Her zaman daha fazlasını hep daha çoğunu istiyoruz. İsteklerimiz hiç bitmezken şuan istediğimiz şeyi elde ettiğimizde daha iyisini istemekten hiç geri kalmıyoruz. İnsanların elbetteki hedefleri yüksek olmalı ve bu hedeflere ulaşmak için emek vermelidirler. Lakin bu hedefe ulaştıklarında kendilerine yeni bir hedef koymadan önce şuan bulunduğu noktanın kıymetini bilmelidir.

Bir bakarsınız ki şuan olduğunuz noktalardan çok daha gerilerdesiniz. Bitmek bilmeyen isteklerimizi bir kenara bırakıp günümüzün kıymetini bilmek onu doyasıya yaşamak lazım sanırım. Bir işe girsek çalışsak, para kazansak daha iyi bir iş isteyip çok daha fazla kazanmak istiyoruz. Şuan kazandığımız para bize yetse bile daha çok kazanıp daha çok harcamak daha fazlasına sahip olmak için çabalıyoruz. Neden mi böyle oluyoruz? İnsanın içinden hiç eksik olmayan açlık duygusu, doyumsuzluk duygusu.
tatmin olamamak
Herhalde varoluşumuzdan kaynaklı bir duygu bu. Öyle olmasa her insanın içinde nasıl yer alabılırdıki. Böyle düşünürsek biraz olsun içimiz rahatlayabilir. Sadece biz değiliz doyumsuz olan, bizler gibi başka insanlar da var hep daha fazlasını isteyen.

Sebebini bilmesekte bu duyguyu yenemesekte mücadele etmeye devam etmeli kendimize biraz kıymet vermeliyiz. Her zaman daha fazlasını isteyen biz farkında olmadan hayatımızı boşa harcayıp hedefler için yaşıyoruz. Anın kıymetini bilin boşverin gitsin hayatı…

Bu yazıyı neden mi yazdım. Bilmiyorum 🙂

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.