Nezehat onbaşı kimdir?

Eşini kaybeden 70. Alay Komutanı Hafız Halid Bey, 8 yaşındaki kızı Nezahat’ı kimselere emanet etmeyip yanına almıştı. Nezahat Çanakkale cephesinde muharebe havasına oldukça alışmış Alay İzmit’e nakledildiğinde bütün eğitimlere katılarak mükemmel at binmesini ve çok iyi silah kullanmasını öğrenerek aynı zamanda 12 yaşında onbaşı rütbesini almıştı.

Babasının Hafız Halid beyin yanında cepheden cepheye koşarak çarpışmalara girmiş ve 100’den fazla düşman askerini öldürmüştü. Ve bu başarılarından dolayı 30 Ocak 1921 tarihinde TC. nin İstiklal Madalyası ile ödüllendirilmesi önerilen ilk Türk vatandaşıdır.

O dönemde Bursa Millet Vekili olan Emin bey tarafından Büyük Millet Meclisine bir önerge sunulmuştur. Bu önergede Nezehat onbaşıya İstiklal Madalyası nın verilmesini teklif edilmiştir.

nezahat

Bu öneri TBMM’ de tarafından kabul edilmiş fakat Kurtuluş Savaşı nın olduğu için işleme alınamamış, daha sonra da kararın yerine getirilmesi unutulmuştur. Bundan 65 yıl sonra kendisine 78 yaşındayken TBMM tarafından Şükran belgesi verilmiştir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.