Niçin Soğuk Günlerde Tercih Edilen Yün Kazaklar Daha Sıcak Tutar?

Soğuk kış günlerinde üşümemek için yün kazakları tercih ederiz. Bunun nedeni yünün yapısının hava boşlukları ile dolu olması ve kötü bir iletken olmasıdır. Dışarıdaki soğuğu alarak asla bize iletmeyen yün kazaklar sayesinde sımsıcak dururuz.

Isı yalıtımı yapan yün kazaklar dışarıdaki soğuğu içeri almadığı gibi bizdeki sıcaklığı da dışarı vermez. Bu nedenle çok tercih edilir.

Binalar yapılırken araları boşluklu tuğlalar kullanılır. Bunun nedenini açıklayınız

Tuğlaların arasında boşlukların bulunması ısı yalıtımına katkı sağlamak içindir. Bu nedenle binaların dış cephesinde kullanılan tuğlaların içinde hava boşlukları bulunur. Bu sayede örülen duvar bina dışındaki soğuk havayı içeri almazken içeridekini de dışarı vermez.

Kaan, çay içmek istedi. Rafta cam, plastik ve köpük bardaklar durmaktaydı. Kaan, çayının uzun süre sıcak kalması için hangi bardağı tercih etmelidir? Nedenini açıklayınız.

Elbette ki Kaan köpük bardağı seçmelidir. Köpük bardağın yapısında yer alan hava boşlukları onun çayın sıcaklığını almasını engeller. Aynı zamanda dışarıdaki soğuk hava köpük bardaktan geçerek Kaan’ın çayını soğutamaz.

Buzdolabı, içindeki gıdaları soğuk tutmaya yarar. Buzdolaplarının içindeki soğuk havayı korumak için hangi önlemler alınmıştır

Buzdolabı kapaklarının ve içinde kullanılan tüm malzemelerin ısı yalıtkanı malzemeler olmasına özen gösterilmiştir. Örneğin buzdolabı kapağında yer alan lastikler ile içeriye hava girişi engellendiği gibi soğuk havanın dışa çıkması da önlenir.

Yapısındaki malzemeler yalıtkan olduğu için herhangi bir kayıp yaşanmaz. Kullanılan lastiklerin vakum özelliği vardır. Aklıma gelenler bunlar.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.