Nicola Tesla nın hayatı

Bu günkü yazımızda Nicola Tesla’ nın hayatından kısaca bahsetmeye çalışalım. 10 Temmuz 1856 tarihinde doğmuştur. elektrik ve makine mühendisi olup aynı zamanda fizikçi ve elektro fizik uzmanıdır.

Elektriğin ticari kullanılmasını sağlayan kişidir. Elektromanyetizma alanında bir çok buluşlara imza atmıştır. Teorileri sayesinde alternatif akım, elektrik güç sistemleri, çok fazlı güç sistemleri ve indiksüyon motorlarının gelişmesinde büyük rol oynamıştır.

1894 tarihinde kablosuz uzaktan kumanda ile yapmış olduğu gösteriden sonra Amerikan nın en önemli mühendislerinden biri olarak kabul edilmiştir. Kablosuz enerji aktarımıyla ilgili bir çok deney yapmış ve kilometrelerce uzaktaki ampulleri kablosuz olarak aydınlatmayı başarmıştır.

700 civarında patentli çalışması bulunan Nicola Teslanın ismi ders kitaplarında fazla bahsedilmez.1960 yılında toplanan Ağırlık ve Ölçüler Genel Konferansı’nda manyetik alan şiddetinin birimi Tesla olarak kabul edilmiştir.

tsla

Buluşları ve yapmış olduğu çalışmalar sayesinde bizlere önemli bilgiler bırakmıştır. 7 Ocak 1943 Yılında New York ta öldükten sonra notlarına FBI tarafından el konulmuştur. Bu çalışmalarından dolayı insanlık tarihi Nicola Tesla ya çok şey borçludur.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.