Nitelikli insan gücü denilince aklınıza ne geliyor

Nitelikli insan gücünü siyasetçilerden ve iş verenlerden sıklıkla duymuşsunuzdur. Peki nitelikli insan gücü ne demek ve insanda ne gibi çağrışımlar yapıyor hiç düşündünüz mü? Öncelikle nitelik nedir kelime anlamına bakalım. Nitelik bir şeyi diğerlerinden ayıran özellik veya vasıf olarak bilinir. Nitelikli insan ise diğerlerinden farklı özellikleri ve becerileri olan kimse anlamına gelir.

Ancak nitelikli insan her konu için nitelik taşımaz. Örneğin elektrik bilgisine sahip biri bu konuda nitelik taşırken web tasarım gibi başka bir alanda niteliksizdir. Sonuç olarak mesleki açıdan nitelik bir konuda bilgi ve yetenek sahibi olmak gibi tanımlanabilir.

Siyasetçiler ve işverenler ise nitelikli insan bulunmadığından yakınılır. Çünkü ülkemizde mesleki beceriye sahip çok az insan bulunmaktadır. Ticari ve sanayi bakımından hızla gelişen ülkemizde işleri yapacak vasıflı kimseleri bulmak oldukça zordur. Örneğin kaynakçılık mesleği konusunda az insan yer almaktadır. Bu meslek dalında ihtiyaç çok olup birçok sanayi dalında bu nitelikte insan aranmaktadır.

Ancak toplumumuz meslek seçtiği ve iş beğenmediği için bu meslek dallarını öğrenmekten kaçınıyor ve vasıfsız olarak hayatlarını devam ettiriyorlar.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.