Noktalama işaretleri ile ilgili kompozisyon

İnsanların duygu ve düşünlerini daha iyi anlatmasını sağlayan cümlelerden önce ve sonra kullanılan noktalama işaretleri bizim hayatımızda önemli bir yere sahiptir. Noktalama işaretleri ile duygularımızı daha iyi ifade edebildiğimiz gibi vurgu ve tonlamayı da noktalama işretleri sayesinde belirtmiş oluruz.

Cümlenin bitiğini nokta ile belirtirken aynı türden kavram veya nesnelerden bahsederken de virgül kullanılır. Örneğin bugün pazardan elma, armut, portakal, muz aldım gibi. Bir de çok şaşkın ve hayretler içinde kalındığını belirtmek yada çok üzgün ve şok olduğunu ifade etmek içinde ünlem işareti kullanılır. Bu ve bunun gibi daha birçok noktalama işareti bulunmaktadır. Önemli olan uygun noktalama işaretini uygun yerde kullanmaktır. Örneğin bir yazı okurken yazının aralarında kullanılması gereken noktalama işaretleri kullanılmadığında anlam karışıklığına yol açtığı gibi okuyucu bu yazıdan çok farklı anlamlar da çıkarabilir.

Noktalama işaretleri doğru ve gerekli yerlerde kullanmaya özen gösterilmelidir. Bir yazıda okuyucuya verilmek istenen mesajın tam olarak anlaşılabilmesi için noktalama işaretlerinin mutlaka ama mutlaka kullanılması gerekir.

(2) Yorum

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.