Nüfusun yoğun olmasının zararları nelerdir?

Nüfus kırsal kesimlerde yoğunluk olarak az iken kentsel yerleşim yerlerinde nüfus yoğunluğu görülür. Nüfusun yoğun olması ile birlikte çeşitli sorunlarda beraber belir. Bu sorunların başında eğitim, barınma, sosyal hayat, ulaşım, alt yapı hizmetleri gibi sorunlar gelir.

Eğitim

Nüfusun yoğun olduğu alanlarda artan bir eğitim ihtiyacı görülür. Nüfus arttıkça daha fazla okul daha fazla öğretmene ihtiyaç duyulur. Buda artan bir maliyetle birlikte ihtiyaçları doğurur.

Sosyal Hayat

İnsanlar kalabalık ortamların aksine daha sakin ortamlarda sosyal hayatlarını yaşarlar. Binlerce kişinin olduğu bir parkta piknik yapmak mı daha keyiflidir yoksa minik ailelerin olduğu bir parkta mı?

Barınma

Nüfusun artışı ile daha fazla bina yapılır. Apartman sisteminde yaşayan aileler çoğalır. Aslında insanların müstakil evlere sahip olup daha güzel bir yaşam sürme şansları vardır.

Ulaşım

Artan nüfusla birlikte o bölgede ki araç sayısı da hızla artar. Daha çok araç demek yoğun trafik demektir. Örneğin İstanbul

Alt Yapı

Nüfusun yoğun olduğu alanlarda alt yapı sistemleri genel olarak sorun yaratır. Örneğin kanalizasyon sistemleri aşırı yağışlarda genelde nüfusun yoğun olduğu bölgelerde sorun yaşar.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.