Nurullah Ataçın hayatı

Nurullah Ataç 23 Ağustos 1898 yılında İstanbul da dünyaya gelmiştir. Babası Hammer’in Osmanlı Tarihi isimli kitabı Türkçe’ye çeviren Mehmet Ata Bey’ dir. Babası Mehmet Ata oldukça başarılı bir öğretmendi. İlkokuldan sonra Galatasaray Lisesi’ nde 4 yıl okudu. Daha sonra ise eğitimine İsviçre’de devam etti.

Babasının ölümünden sonra tekrar 1919 yılında İstanbul a geri döndü. 1922 tarihine kadar İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde eğitimine devam etti fakat tamamlayamadı.

Fransızca öğretmenliği ve mütercimlik yaptı. 1945 yılından sonra Cumhurbaşkanlığı çevirmeni olarak görev aldı.
1926 senesinde ise Leman Ataç ile evlendi.

Nurullah Ataç eleştiri yazılarıyla Türk edebiyatında izlenimci eleştirinin ilk örneklerini sunmuştur. Akşam’da tiyatro eleştirmenliği, Hakimiyeti Milliye, Ulus, Milliyet, Tan, Posta, Cumhuriyet, Son Havadis ve Dünya gazetelerinde eleştiri yazıları çıkmıştır. Denemeleri Türk Dili, Varlık, Yedigün, Ülkü, Seçilmiş Hikayeler dergilerindedir.

atacc.0

Nurullah Ataç tiyatro hakkında yazmış olduğu tenkitlerle sadece tiyatro sanatı ile ilgili teorik görüşlerini ve Türk tiyatrosunun tarihi gelişimini gözler önüne sermekle kalmamış, aynı zamanda bu sanatın ülkemizde gelişimine de önemli katkıda bulunmuştur.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.