Nutuk Hangi Konuları Ele Alır

Ulu önder Atatürk tarafından yazılan Nutuk hangi olayları ve hangi konuları ele alır. Dünya çapında önemli bir eser olan Nutuk ülkemizin işgal yıllarından cumhuriyetin kuruluşu yapılan Atatürk İnkılaplarını anlatan önemli bir eserdir. Nutuk aynı zamanda Türkiye Cumhuriyetinin yakın tarihini anlatan önemli bir eserdir.

Bu esere neden Nutuk denildiği ise şu sebeptendir. Oldukça uzun bir eser olan Nutuk 15-20 Ekim 1927 tarihleri arasında dönemin partisi CHP kurultayında 3 gün boyunca aralıksız okunduğu için bu eser Nutuk adını almıştır. Nutuk bugünün gerçeklerini ve geçmişin önemli olaylarını ele alan ufku geniş bir eserdir.
nutuk
Nutuk kısacası şunları konu alır. Milli birlik ve beraberlik ilkesine vurgu yapan ülke tarihindeki siyasi olayları anlatan, ülkemizin işgal yıllarından Cumhuriyetin kuruluşu ve Atatürk İlke ve İnkılaplarını anlatır.

Nutuk hangi tarihte kitap haline getirildi?

Tarih 1927′ yılını gösterdiğinde ilk olarak Türk Tayyare Cemiyeti “Nutuk” adlı eseri kitap haline getirmeye başlamıştır. İki cilt halinde basılan bu eserler farklı içerikler barındırıyordu. İlk eser Nutuk metnini diğer eser ise belgelere yer vermekteydi.

Nutuk o dönemde henüz harf inkılabının gerçekleşmemesi nedeniyle ilk basıldığında arap harfleri kullanılarak basılmıştır.

Nutuk adlı eser özellikle 1919-1927 tarihleri arasında yaşanan olayları ve gerçekleşen siyasi hareketleri, devrimleri içermektedir. Atatürk şu sözüyle buna vurgu yapmıştır;

Sizi günlerce meşgul eden sözlerim, nihayet mazi olmuş bir devrin hikayesidir

Nutuk adlı eserin içeriği 19191920 yılları arasında Atatürk’ün kendi yaşamından verdiği örnekler ile doluyken 1920-1927 tarihleri arasında yaşananlar genellikle Atatürk’ün siyasi hareketleri, mecliste yaşananlar olmuştur.

Kendisini eleştiren komutan ve siyasilere bizzat burada cevaplar vermiştir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.