5 soru yeterlidir. Çözümlü olarak çok zor soru olmayacak şekilde gönderirmisiniz? Lütfen çabuk olabilirsiniz sevinirim. Çok acil. Şuan lazım.
Matematik kategorisinde

1 cevap

+1 oy
En İyi Cevap

Soru 1 

Bir sürahi 3 tam 1/2 su alıyor. Bir bardak 1/8 litre su aldığına göre sürahi kaç bardakta dolar?

Çözüm;

3(1/2) / 1/8= 7/2 / 1/8 = 7/2.8/1=56/2= 28 bardak alır


Soru 2

Yüzeyi 400 m kare olan bir havuz 1/16 metrekarelik straforla kaplanıyor. Ne kadar strafora ihtiyaç vardır?

Çözüm;

400  / (1/16)= 400.16/1=6400 strafor kullanmak gerekir.


Soru 3

Fatih ailesi 3 çocuk 2 ebeveynden oluşuyor. Bu aile bir otelde konaklıyor. Bir ebeveyn için ödenen ücret 80tl'dir. Çocuklar için ödenen fiyat büyükler için ödenen fiyatın 3/4'ü oranında olduğuna göre;

1) çocuklar için ne kadar ödeme yapılmaktadır.

2) Tüm aile için ne kadar ödeme yapılmalıdır.

80.3/4=

240/4= 60 tl çocuklar için ödeniyor.

80+80+60+60+60=340 tl ödeme yapmaları lazım.


Soru 4

Ticari bir taksiyle yolculuk eden Elif açılış ücreti için 8tl gidilen her kilometre için 12.5 tl ödemektedir. 10 km yolculuk yapan Elif ne kadar para ödemiştir?

12.5 x 10= 125 tl gittiği 10 km için ödemiştir.

125+8 (taksimetre açılış ücreti) = 133 tl toplamda ödemiştir.


Soru 5

Leyla ve Sema iki iyi arkadaştır. Leylanın parası Semanın parasının 12/4 katıdır. Semanın 12 tl'si olduğuna göre Leyla ve Sema'nın toplam ne kadar parası vardır?

Leyla = Sema . 12/4

Leyla = 12. (12/4) = 36 tl 

Leyla + Sema sorduğuna göre

12+36=48 tl paraları vardır. 

Ödev Sor'a hoşgeldiniz
Burada sorularınız sorulabilir ve topluluğun diğer üyelerinden cevaplar alabilirsiniz.

İlk sorularınızı göndermeden önce lütfen Soru-Cevap nasıl kullanılır? okuyun.
657 soru
1,058 cevap
175 yorum
824 üye