Farklı yarım kürelerde aynı zaman diliminde farklı mevsimlerin yaşanmasının nedeni nedir
Fen Bilimleri kategorisinde

4 Cevap

+3 oy
En İyi Cevap

Dünya’nın Güneş çevresindeki hareketi sırasında, eksen eğikliği nedeniyle Güneş ışınları Dünya yüzeyindeki
farklı bölgelere farklı açılarda gelir. Işığın dik geldiği yüzeye bıraktığı ısı enerjisi eğik geldiği yüzeye bıraktığı enerji miktarından fazladır. 

Güneş ışınlarının geliş açışına ve aydınlanan bölgelere göre aynı anda farklı yarım kürelerde farklı mevsimler yaşanır. Örneğin Kuzey Yarım Küre’ye dik gelen Güneş ışınları sayesinde burada yaz mevsimi yaşanırken Güneş ışınlarının eğik geldiği Güney Yarım Küre’de kış mevsimi yaşanmaktadır. Aynı şekilde bir yarım kürede sonbahar yaşanırken diğerinde ilkbahar yaşanır.

+3 oy
Dünyanın güneş etrafındaki hareketi ve kendince sahip olduğu hareket nedeniyle aynı zaman diliminde farklı yarım kürelerde değişik mevsimler yaşanabilir.
+2 oy
İyi ödevler

Kuzey Yarım Küre (KYK) 'de yaz mevsimi yaşanırken Güney Yarım Küre (GYK) 'de kış mevsiminin yaşanmasının sebebi Eksen Eğikliği'dir.

Dünyamız 23° eğik bir biçimde durmaktadır. Haziran - Temmuz - Ağustos aylarında KYK Güneş'e daha yakınken, Aralık-Ocak-Şubat aylarında GYK Güneş'e daha yakındır. Dolayısıyla bu da farklı zamanlarda yaz mevsimi yaşamamıza sebep olur.
+1 oy
Dünya, Güneş sistemi gezegenlerinden bir tanesidir. Dünya ve diğer gezegenler belirli yörüngelerde Güneş etrafında dönmektedirler. Dünya, kendi etrafında ve Güneş etrafında dönmektedir. Ay ise kendi etrafında ve Dünya etrafında dönmektedir. Her bir durumun belirli bir sonucu bulunmaktadır. Bu olaylar gün dönümü, ay, yıl zamanının hesaplanması, mevsimlerin oluşumu gibi olaylara yol açmaktadır.

Dünya, geoit şeklindedir. Dünya, belirli bir eksen eğikliğine sahiptir. Dünya yaklaşık 23° olacak şekilde eğik bir biçimde durmaktadır. Bu doğrultuda yaz aylarında Güneş ışınları Kuzey Yarım Kure'ye daha dik gelmekteyken, Kış ayları olarak bildiğimiz aylarda ise Güney Yarım Küre'ye daha dik gelmektedirler. Bu doğrultuda bir yarım kürede kış yaşanırken, bir diğerinde ise yaz yaşanmaktadır.
Ödev Sor'a hoşgeldiniz
Burada sorularınız sorulabilir ve topluluğun diğer üyelerinden cevaplar alabilirsiniz.

İlk sorularınızı göndermeden önce lütfen Soru-Cevap nasıl kullanılır? okuyun.