Bildiğiniz gibi çin seddi dünyanın en uzun sur yapısıdır. Çin seddi sonrasında dünyadaki en uzun sur hangisidir.
Sosyal Bilgiler kategorisinde

1 cevap

+3 oy

Çin Seddi bildiğiniz gibi dünyanın en uzu suru hatta öyle ki bu sur uzaydan bile görülmektedir. Çin Seddi gibi uzun surlar dünya üzerinden mevcuttur. 

Çin Seddinden sonra dünyanın en uzun suru Diyarbakır kalesi surlarıdır. Diyarbakır kalesi surlarının burçlarının yüksekliği dünyada birinci iken uzunluk bakımından Çin Seddinden sonra ikinci sırada gelir. Surlarda 4 kapı bulunurken surların üzerinde 82 burç bulunur. Surların yüksekliği ve genişliği ise 12m dir.

Diyarbakır kalesi surlarının uzunluğu ise 5km’dir. Diyarbakır kalesi surlarında tarihi motif ve şekiller yer alır. Diyarbakır kalesi surları M.ö 3000 bin yılında şehrin hakimi olan Huriler tarafından yapıldığı düşünülür. 5 km uzunluğundaki Diyarbakır kalesi surları Çin Seddinden sonra dünyadaki en uzun surdur.

Geçtiğimiz günlerde bir belgesel kanalında izlemiştim. İngilterenin Kuzeyinde çok daha uzun yapılar var. Britanya mı yapmıştı öyle birşeydi araştırmak lazım
Ben de, Çin Seddinin uzaydan çıplak gözle görülmesi iddiasının yanlış olduğunu, hatta uzaydan insan yapımı olan neredeyse hiçbir yapının görülemeyeceğini okumuştum.
Bahsettigin yerde çok sallıyorlar Selim iyi kötü takip ederim. Las vegasin isiklari en belirgin görünen yer

Çin seddinin görülmesi de çok zor.
Doğrudur Ceyda, her site kendi kafasına göre bilgiyi yorumluyor, değiştiriyor. Takip ederken seçici olmak lazım.
Ödev Sor'a hoşgeldiniz
Burada sorularınız sorulabilir ve topluluğun diğer üyelerinden cevaplar alabilirsiniz.

İlk sorularınızı göndermeden önce lütfen Soru-Cevap nasıl kullanılır? okuyun.