Günlük hayatımızda sayıları kullanırken neden yuvarlamadan yararlanırız. Siz bu işlemi nerelerde kullanıyorsunuz
Matematik kategorisinde

7 Cevap

+6 oy
En İyi Cevap
Hayatımızda sayıları sıkça kullanırız. En çok kullandığımız alanlar ise alış veriş yaptığımız noktalardır. Marketlerde aldığımız ürünlerin toplam tutarını hesaplamak için bedellerini yuvarlayarak toplarız.

Örneğin aldığımız süt 3.40 tl olsun biz bunu 3.5 şeklinde düşünürüz. Veya almış olduğumuz bir ürünün 3.70 tutarı olsun bunu 4 tl gibi düşünürüz. Böylece aldığımız tüm ürünlerin bedellerinin toplam tutarını kafamızdan hesaplayarak paramızın yeteceği kadar alış veriş yaparız.

Günlük hayatta sayıları yuvarlamak bize kolaylık sağlar.
Bomba bir cevap +1
Evet dediğin gibi hesaplamalar için harika bir yöntem oluyor. Zaten tüm marketlerde sabit bir bedelde ürün bulmak neredeyse imkansız. En güzeli yuvarlamak ve öyle hesap yapmak
+3 oy
Günlük hayatta harcayağımız parayı veya alacağımız para üstünü bilmek için kısaca bir yuvarlama yaparız. İşlemleri kolaylaştırmak için sayıları yuvarlarız.
+4 oy
Günlük hayatta sayıları yuvarlayarak işlemleri kolay ve hızlı bir şekilde yaparız. Bizim yapacağımız hesapları pratik bir hale getirdiği için sık sık sayıları yuvarlayarak kullanırız.

Zaten marketlerde genellikle ürün bedellerinin hepsi küsüratlıdır. Bunları toplamak ve işleme almak bu küsüratlar ile neredeyse imkansızdır. En güzeli tam sayı olarak ele almak ve hesaplamaktır.
+2 oy
Sayıları yuvarlayıp kullanmadığımızda hesap yapmakta zorlanırız. Bu bizim hayatımızı kolaylaştıran bir durumdur. Aksi halde bunu zor ve uzun sürede yapabiliriz.
+3 oy

Sayıları yuvarlamak yapılacak alışverişlerde ve bir alana yetecek ürünün hesaplanmasında kullanılır. Bu işlemi yapmak kolay ve hızlı bir şekilde sonuca ulaşmayı sağlar.

Sayıları yuvarlayarak kullandığımız bazı alanlara örnekler verecek olursak;

  • Marketlerde alış veriş yaptığımız zaman alacağımız ürünlerin bedellerinin toplam tutarını hesaplamak için tutarları yuvarlarız.
  • Bir alana ne kadar malzeme gideceğini hesaplamak için sayıları kabataslak kullanırız.
  • Para alış verişlerinde kabaca hesaplama yaparken sayıları yuvarlarız.
Her zamanki gibi harikasın ceyda
+1 oy
Bazen de öğretmenlerimiz yazılı notları sonucu ortalama puanı hesaplarken yuvarlama yaparlar.

Mesela ortalama puanımız 84,5 ta kaldığında bunu 85 e yuvarlayarak; bir yandan notumuzun puanını 5 e yükseltirken bir yandan da motivasyonumuzu yükseltirler :)
bu iyiydi :) teşekkür ve takdir almak için az yalvarmadık nolurr....... hocam
kesinlikle, özellikle üniversitede, odalarının önünde nöbet tutup, canım hocamm 3 puan verirseniz mezun oluyorumm lütfeenn, dediğimiz zamanlar olmuştur :)
üniversitede baya kötüymüşsün selim bunu anladım :)
Üniversitede herkes kötüdür bunun açıklaması yok nedense
evet düşük bir ortalama ile mezun olabildim anca :)
+2 oy
Sayıları yuvarlamak bize kolaylık sağladığı gibi işlemlerin hızlı olmasını sağlar.

Tabi öğrencilerin ders notlarında takdir teşekkür ve sınıf geçme gibi katkıları da olur
Ödev Sor'a hoşgeldiniz
Burada sorularınız sorulabilir ve topluluğun diğer üyelerinden cevaplar alabilirsiniz.

İlk sorularınızı göndermeden önce lütfen Soru-Cevap nasıl kullanılır? okuyun.