Öfkelenen bir insanın kendisine ve çevreye verdiği zararlar

İnsanoğlu yaratılış itibariyle duyguları düşünceli olan kimi zaman gülen kimi zaman ağlayan bazende sinirlerine hakim olamayıp öfkelenen varlıklardır. Bu insanın doğasında olan bir davranış biçimidir. Peki öfkelenmek insana ve çevresine nasıl zararlar verir bunu hep birlikte inceleyelim.

Bir ata sözü vardır. Öfkeyle kalkan zararla oturur. Bu anlamlı söz aslında her şeyi bir cümleyle anlatmaya yeterlidir. Evet öfke insana zarardan başka hiç bir şey getirmez. Hepimiz insanız tabiki de kızdığımız anlar olacaktır ama burada önemli olan soğukkanlı olup sakinleşmeyi bilmektir. Bu duruma şöyle de bir örnek verebiliriz.

En yakın arkadaşınız size sinirli olduğunuz bir anda bir şey söyledi bu çok küçük yada basit birşey de olabilir ama siz o anda ne söylemek istediğini anlamadan onunla tartıştınız. Hatta en yakın arkadaşınıza zarar vermeye kalktınız. Sonuç ne oldu peki. O anlık sinirle en yakın arkadaşınızı bile kırıp geçtiniz. Bir birinize küstünüz. Bu durum daha da kötü olabilirdi o anda o öfkeyle daha kötü şeylerde yapabilirdiniz. İşte burada sakin kalıp doğru düşünebilseydiniz ne arkadaşınızı kaybeder ne de böyle bir olayla karşılaşırdınız. Buradan şu sonucu çıkartabiliriz. Olaylara anlık tepkiler vermemeliyiz sakin kalıp doğru düşünmeliyiz. Bu yazımızı şu anlamlı cümleyle de bitirebiliriz. Öfke rüzgar gibidir bir zaman sonra diner ama bir çok dal kırılmıştır bile.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.