Öğrenciler neden okulu sevmez?

Hepimizin bir öğrencilik hayatı vardır. Bu süreçte bizi en çok sıkan okul ve eğitimdir. Günümüzde ise birçok öğrenci okulu sevmiyor. Bunun nedeni ise geçmişten günümüze kadar olan katı kurallar ve okulun bizlere katacağı değerin yeterli derecede anlatılamamasıdır.

Günümüzü değerlendirecek olursak:

1. İlköğretim ile başlayan bir sınav maratonu ile gidebileceğimiz okulları seçiyoruz. Ne yazık ki çok istediğimiz ve öğrenim görmek istediğimiz okullara bazen yerleşemiyoruz. Bu sınav sistemi bizi üniversite yıllarına kadar takip edecek ve her zaman üzerimizde bir baskı yaratacaktır. Bu baskılar okuldan soğumamızın temel nedenlerinden birisidir.

2. Okullarda gereksiz o kadar çok bilgi yükleniyor ki hepimizin beyni adeta birer çöplük haline geliyor. Öğrenim gören bireyler mezun olduklarında edindikleri bilgilerin bir çoğunun gereksiz olduğunu acı bir şekilde öğreniyor.
Bizi okuldan soğutan diğer bir nedende budur.

3. Öğretmenlerin ve okul yöneticilerinin koymuş olduğu kurallar bizi sıkan diğer unsurlardan birisidir. Kısaca bir düşündüğünüzde somurtkan bir öğretmen ve sürekli bağıran bir müdürün bizlere katkısı ne olabilir ki?

4. Öğretim sisteminin yetersizliği biz öğrencileri okuldan uzaklaştıran diğer bir nedendir. Öğrencilere sadece ödev vererek ders çalışmalarını sağlacaklarını düşünüyorlar. Büyük bir yanlış içindeler. Yapılması gereken dersi sınıfta yapmaktır. Daha neşeli basit ve anlaşılır bir şekilde öğretim en katkılı olanıdır.

Sonuç olarak bu saydığımız değerler üzerine bir çok bilgi katılabilir. Ama okulumuzu ve eğitim sistemimizi bu şekilde kabullenmek zorunda olduğumuz da bir gerçek. Çünkü ne bu yol değişir, ne de yolda giden yolcu.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.