Öğretmen olmak için hangi okulları okumak gerekir

Bu yazımızda öğretmen olabilmek için hangi okulları okuyup neler yapmak gerekir bunlardan bahsedeceğiz. Öğretmen olmak kadar güzel bir şey yok. İnsanlara bir şey öğretebilmek. Ne demiş Hz. Ali bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum. İşte bu kadar güzel ve kutsal olan bu mesleği icra edebilmek için önce okula ilkokuldan başlamak gerekiyor.

Arkasından ortaokul daha sonra da liseye devam etmek gerekiyor. Fakat burada yollar çoğalıyor. Öğretmen olabilmek için açılan liseler var ayrıca öğretmenlikle ilgisi olmayan liseler de .Fakat hepsinde de girilmesi gereken bir YGS ve LYS denen sınavlar var. Bu sınavlardan yeterli puan alındığı takdirde üniversite tercihleri yapılıyor. Yerleştirme olduysa eğer sırada üniversite hayatı geliyor.

İki yada dört yıl okunan üniversite sonrası KPSS sınavları karşımıza çıkıyor. İşte bu sınavdan da yeterli puan alındığı takdirde bir yerleştirme daha bu sefer fakat artık okul hayatı bitiyor. Hangi şehrin hangi ilçesindeki okulda öğretmenlik yapacaksınız onun yerleştirme sonuçlarını öğreniyorsunuz. İşte bu kadar uzun ve zor yolculuğun sonunda istediğiniz meslek artık avuçlarınızın içinde

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.