Oksijen ve Karbondioksit Döngüsü

Oksijen özellikle bu tür solunum yapan canlılar için olmazsa olmazlardandır. Oksijenli solunum yapan canlılar yaşam için solunum ile dolaşım sistemlerine oksijeni alır ve bunu kullanarak geriye karbondioksit olarak geri verir. Peki milyarlarca insanın ve canlının oksijenli solunum yaptığını ve geriye karbondioksit verdiğini düşünürsek nasıl oluyorda dünyada oksijen hiç bitmiyor.

Elbette ki doğaya bırakılan karbondioksit bir takım işlemlerden geçerek yeniden oksijen haline getirilip doğaya bırakılıyor. Karbondioksiti kullanan canlıların başında bitkiler ve denizlerde yaşayan tek hücreli yapılar gelir. Canlılığın devamı için karbondioksiti alıp bunu fotosentezde kullanan bu canlılar kendileri için enerji elde ederken doğaya oksijen verirler.
döngüsü
Bu sayede yeryüzünde oksijen ve karbondioksit sürekli bir döngü içerisindedir. Atmosferde yaklaşık 23 milyon karbondioksit olduğu göz önüne alındığında bu canlıların yaşam döngüsündeki görevi ve önemi bir hayli ortaya çıkmaktadır. Doğaya bırakılan karbondioksit miktarları ve bunları bırakan etkenlerin listesi şu şekildedir;

Yaşayan hayvanlar ve bitkiler: % 3
Ölü ve çürümüş materyaller : % 3
Fosil yakıtlar: % 22
Atmosfer: % 1
Okyanuslar: % 71

Dünyamızda 7 milyar üzerinde insanın yaşadığını düşünecek olursak ne kadar karbondioksit salındığını tahmin bile edemeyiz. Hatta bu insanlar ürettikleri araçlar ile bu karbondioksit salınımını daha da arttırıyor. Tüm bunlara rağmen dünyamız oksijen üretmeye ve canlılar için yaşam alanları sağlamayı başarıyor.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.