oksijenli solunum ile oksijensiz solunum arasındaki farklar

Oksijenli solunum ve oksijensiz solunum arasındaki en belirgin fark birinde oksijenin kullanılması diğerinde oksijensiz solunum yapılmasıdır. Fakat bu iki solunum türünde birbirinden farklı onlarca ayraç vardır. Bu yazımızda oksijenli solunum ve oksijensiz solunum arasındaki farkları inceleyeceğiz.

  1. Oksijensiz solunum basit yapılı canlılar tarafından yapılırken oksijenli solunum gelişmiş yapıdaki canlılarda gerçekleşir.
  2. Oksijensiz solunum oksijenin olmadığı ortamda gerçekleşirken oksijenli solunum oksijenli ortamda gerçekleşir.
  3. Oksijensiz solunum hücre içinde sitoplazmada gerçekleşirken oksijenli solunumda sitoplazmada başlar mitokondride sona erer.
  4. Oksijensiz solunumda oluşan ürünler etil alkol ve karbondioksitken, oksijenli solunumda ortaya çıkan karbondioksit ve sudur.
  5. Oksijensiz solunumda 2 ATP sentezlenirken, oksijenli solunumda 38 ATP sentezlenir.

solunum farkları

Görmüş olduğunuz bu farklardan da anlaşılabileceği gibi oksijenli solunum yapan canlılar oldukça gelişmiş yapıdaki canlılardır. Oksijenli solunum yapan canlılar daha fazla enerji elde ederken oksijensiz solunum yapan canlılar daha az enerji sentezler.  Oksijensiz solunum yapan canlılar genellikle küçük yapıdaki bakteri ve virüslerdir. Oksijenli solunum yapan canlılar daha gelişmiş ve büyük canlılardır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.