Okul Geçidine Neden Üst Geçit Yapılmalıdır

Okullar genellikle ana yol kenarlarında yada yola cephe olarak kurulduğundan dolayı öğrenciler her an bir trafik kazasıyla karşı karşıya kalabilirler. Bu yüzden okul geçidine üst yada alt geçit yapmak öğrencilerin kaza geçirmesini büyük ölçüde engeller.

Okul çıkışlarında öğrenciler öğrenci geçitlerini kullanırken bazen dikkatsiz olabiliyorlar. Hatta bazen sürücüler bu geçitlerin anlamı bilmeyerek hızlarını ya kesmiyor yada durmakta geçikip kazalara neden olurlar. Burada bu kazaları önlemenin iki yolu vardır. Birincisi öğrencilere yaya geçitlerini nasıl kullanacakları detaylıca anlatılmalı ve sürücüler bu geçitler hakkında bilgilendirilmelidir. İkincisi ise bu hem zemin geçitler yerine öğrenciler için alt geçitler yada üst geçitler yapılmalıdır.
okul
Öğrenciler nasıl bilgilendirilmeli

Öğrenci arkadaşlar okul çıkışlarında yol kenarına geldiklerinde önce solunu sonra sağını sonra tekrar solunu kontrol edip dikkatlice karşıya geçmeleri gerekir. Ayrıca öğrenciler gruplar halinde karşıya geçmek için kenarda biraz beklemelidir. Öğrencilerin yola hızlıca ve dikkatsizce çıkmamaları karşısında uyarmak gerekir.

Okul çıkışın öğrenciler görevlendirilerek trafik sürücülerini uyarıcı levhalarla öğrencilerin geçişlerine yardımcı olmalıdır. Yada bu işi yapacak trafik polisleri görevlendirilmelidir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.