Okul öncesi eğitim için kütüphane ile ilgili hikaye

Bu yazımızda okul öncesi eğitimde yer alan öğrencilerin kütüphane hakkında bilgilenmesi ve kütüphaneleri sevmesi için kısa bir hikaye örneği sunacağız. Kütüphaneler bildiğiniz gibi bilgi arşivi olup herkes için öğretici birşeyler barındırır. Bu nedenle gelecek nesillerin kütüphaneleri sevmesi ve buraya gitmeyi bir alışkanlık haline getirmesi gerekir.

Ceydanın kütüphane yolculuğu

Ceyda 6 yaşlarında tatlı bir kız çocuğuydu. Önümüzdeki yıl okul öncesi eğitime gideceği için oldukça heyecanlı ve birazda endişeliydi. Hiç tanımadığı kişilerle arkadaş olacak ilk kez ailesinden uzak kalacaktı. Bir gün Ceydayı babası okula alışması için onu okula götürmeye karar verdi.

Ceydaya sürpriz yapmayı düşünen babası onu yarın seni gezmeye götüreceğim. İkimiz çok güzel ve hayatta birçok şeyi öğreneceğin en güzel anılarının geçeceği yere gideceğiz dedi. Ceyda biraz şaşırdı çok merak ederek akşam uykusuna yattı. Babası onu sabah kahvaltıdan sonra elinden tutarak abisinin okuluna götürdü. Ceyda biraz sıkılarak baba burası abimin okulu beni buraya mı getirecektin.

Evet kızım gelecek günlerin burada geçecek. En güzel bilgileri, en iyi arkadaşları ve insanlara faydalı birey olmayı burada öğreneceksin. Bugün birlikte abinin okulunu gezeceğiz dedi. İlk olarak sınıfları dolaşan Ceyda ve Babası nihayet kütüphaneye gelmişti.

Ceyda gördüğü yüzlerce kitap karşısında çok şaşkın kalmıştı. Baba burası neresi? Kızım buranın adı kütüphanedir. Burada öğrencilerin bilgi sahip olması için birçok kitap yer alır. Gel birlikte kitapları inceleyelim. Ceyda okul kütüphanesindeki kitap kokusunu aldığında çok sevmişti. Bir kaç kitaba baktı. Sessiz bir şekilde onları inceledi. Bilim kitaplarından çizgi karakter romanlarına kadar her türlü bilgi ve paylaşım elinin altındaydı.

Kütüphanede oturmuş ödevlerini yapan veya kitap okuyan öğrencileri görünce onlar gibi olmayı çok istedi. Mis kokan kitaplarda aradığı herşeyi bulabilirdi. Baba bende buraya gelebilirmiyim diye sordu? Babasıda onu kütüphane görevlisi ile tanıştırarak istediğimiz zaman birlikte yada abinle gelebilirsin dedi.

Ceyda gül kokan kitapları incelemek ve burada kitapları okumak için sevinçle oradan ayrıldı.

Okul öncesi eğitim için kütüphane ile ilgili hikaye hazırladık umarım işinize yarar.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.