okul ve sınıf eşyalarını neden özenle kullanmalıyız?

Okul ve sınıf eşyalarını niçin özenli kullanmalıyız diye sordu öğretmenim. Başladım araştırmaya. Okul ve sınıf eşyalarını kullanırken nelere dikkat etmemiz gerektiğini bu şekilde öğrenmiş oldum. Aslında bunun iki sebebi var. Birincisi okul eşyalarının kamu malı yan hepimizin ortam malı olması bir diğeri ise bizden sonraki neslinde bu sınıf ve okul eşyalarını kullanacak olmasıdır.

Elbetteki bizler gibi anne ve babalarımızda bu okul ve sınıf eşyalarını kullandılar. Tamam belki onlar bizim okuduğumuz sıralarda oturmadı, bizim yazdığımız tahtaya yazmadı fakat onlardan 3-5 yaş küçük kimseler onların kullandıkları sıralarla, tahtalarla eğitim gördü. Bizde bu şekilde düşünerek okul ve sınıf eşyalarını korumalıyız ki bizden sonra altıncı sınıfa gideceklerde bu sıralarda otursun. Onlarda bu tahtada yazı yazsın. Hem boşuna masraf değil mi her sene sınıfa tahta alınsın sıralar değişsin.

Okul ve sınıf sırası

Ayrıca bu okul ve sınıf eşyaları kamu malıymış. Yani hepimizin ortak malı. Okuyan okumayan herkesin bu eşyalarda hakkı varmış. Çünkü devlet vatandaşlarından topladığı vergilerle okullara masa, sıra, tahta gibi okul ve sınıf eşyaları alıp gönderiyormuş. Kısacası okula gelen her eşya annemiz, babamız, amcamız hatta çevremizde gördüğümüz herkesin verdiği vergilerle alınıyormuş.

Bunu öğrendiğimde bende hak verdim. Eğer gerçekten böyleyse bu sınıf eşyalarının hepsinde herkesin hakkı var. Bu nedenle bunlar aslında bizlere emanet. Emanete sahip çıkarak bu eşyaları özenle korumalı ve kullanmalıyız.

Bu araştırmam sayesinde okul ve sınıf eşyalarını niçin özenle kullanmam gerektiğini öğrendim.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.