Okulda kendimizin ve arkadaşlarımızın sağlığını korumak için nelere dikkat ederiz

Bu günkü yazımızda okuldayken kendimizin ve arkadaşlarımızın sağlığını korumak için neler yapacağımızı ve nelere dikkat edeceğimizi öğreneceğiz. Her çocuk ilk okuldan başlayarak sırasıyla orta okul, lise ve üniversite de eğitim görür. Ve bu süre içerisinde arkadaşlar edinir büyür gelişir, üzülür, sevinir hasta olur ve iyileşir buna benzer bir sürü durumla karşılaşır.

Okul yıllarında karşılaştığımız en büyük sorunlardan biri özellikle kış aylarında artan salgın hastalıklardır. Bunlar özellikle okullarda çok kolay şekilde yayılabilir. Bir çocuktan diğerine ondan kardeşine annesine babasına yani herkese bulaşabilir Bu durum hayatımızda sıkça rastladığımız durumlardan biridir. Peki hastalıklardan korunmak için ne yapabiliriz.

Öncelikle kış aylarında artan soğuklardan korunmalıyız. Bunun için kalın kıyafetler, kazaklar, montlar ve kışlık ayakkabılar tercih etmeliyiz. Çünkü her insan kendi kendinin doktorudur. Kişi kendisine ne kadar iyi bakarsa o kadar daha az hasta olur. Tabiki hepimiz insanız illaki hasta olacağız. Bu durumda ne yapabiliriz. Okula gittiğimizde yanımızdaki arkadaşımıza bulaşmasın diye onlara çok fazla yaklaşmayız. Tokalaşmak, öpmek, sarılmak gibi davranışlarımıza iyileşene kadar ara vermeliyiz. Sık sık ellerimizi yıkamalı, hapşururken ağzımızı kapatmalıyız ki kimseye o hastalığı bulaştırmayalım. Hastalığı kolay atlatmak için bol bol dinlenmeliyiz. Çünkü bazı hastalıkların en iyi tedavisi dinlenmektir. Bunu da aklımızdan hiç çıkartmayalım.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.