Okulumuzda sağlıklı bir eğitim ve öğretim yapılması için öğrencilerin nasıl davranması gerekir?

Okulumuzda sağlıklı bir eğitim ve öğretim yapılması için öğrencilerin nasıl davranması gerektiği konusundaki duygu ve düşüncelerinizi anlatan bir kompozisyon. Okullar öğrencilerin bilgi ve birikim kazandıkları ilk eğitim kurumlarıdır. Anne ve aile bireylerinden sonra bilginin asıl kaynağı okullardır. Çünkü bir bireye en fazla bilgi yüklemesi bu dönemde gerçekleşir. İşte bu nedenden dolayı öğrenciler bu dönemi en iyi şekilde değerlendirmelidir.

Sağlıklı bir eğitim ve öğretim yapılması için öğretmenler kadar öğrencilere de sorumluluklar düşmektedir. Herkes gibi bu sistemin iyi bir şekilde işlemesi için biz öğrencilerinde çaba sarf etmesi gerekir. Peki nasıl sağlıklı bir eğitim ve öğretim yapılabilir?

  1. Biz öğrencilerin dersi iyi bir şekilde dinlemesi ve verilen bilgileri anlamamız gerekir. Anlaşılmayan noktaların öğretmenlerden ve diğer öğrencilerden sorularak öğrenilmesi gerekir.
  2. Dersimize katılmadan önce yani okula gitmeden o günkü dersleri bir şekilde incelemeliyiz. En son hangi konuları işlediysek kısa bir tekrar ile derse hazırlıklı gelmeliyiz.
  3. Dersimizi işleyip evlerimize gittiğimizde öğrendiklerimizi kısaca tekrar edersek akılda çok daha kalıcı olur.
  4. İşlediğimiz derslerin pekiştirilmesi adına konuyla ilgili sorular çözümlenmeli ve bu sayede bilgi pekiştirilmelidir.
  5. Derslere hazırlıklı gelmek oldukça önemlidir. Örneğin resim dersine boya kalemleri ve resim defteri olmadan gitmek sağlıklı bir eğitimin verilmesine engel olur.
  6. Sınıf arkadaşlarımızla yada öğretmenimizin belirleyeceği bir programla haftalık ders saatleri dışında konu tekrarları yapılmalıdır.

Arkadaşlar eğitim ve öğretim bizim hayatımızda önemli bir rol belirleyicidir. Gelecek yıllarda nerede ve nasıl olacağımızı, hangi işle uğraşacağımızı, sosyal ve ekonomik konumumuzu aldığımız eğitim belirler. Bu nedenle lütfen bu hususlara dikkat ederek en iyi şekilde eğitim alalım.  Çünkü güzel bir hayat yalnız bizim ne kadar istediğimize bağlıdır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.