Okulumuzu ve sınıfımızı temiz tutmak sağlığımızı nasıl etkiler?

Hepimiz öğrenci olarak okullardaki sınıfların tozlu sıralarında oturduk. Bir çoğumuz ise hala eğitimini devam ettiriyor. Sağlıklı bir öğrencilik yaşamı için okuldaki temizlik önemli rol oynamaktadır. Öyle ki sınıf ve okulun kirli olması öğrencilerin hasta olmasına neden olmaktadır.

Birçok öğrencinin hastalık nedeni temiz ortamlarda olmayışı ve okuldaki salgın hastalıklardır. Bu nedenle eğitim verilen okulların hijyen kurallarına uygun bir şekilde temizlenmesi gerekir. Bunun sağlanması için öğrencilere büyük görevler düşmektedir.

Okuldaki öğrenciler bu temizliğin kendileri için değerli olduğunun farkına vararak temizliğe katkı sağlamalıdır. Son yıllarda geri dönüşüm konusunda büyük bir kampanya başlatıldı. Okullarda geri dönüşüm kutuları yerlerini alırken öğrencilerin temizliğe önem vermeleri gerektiği vurgulanmaktadır.

Öğrencilerin okul temizliğini sağlamak için yapabilecekleri;

  • İlk olarak kendi sırasını temiz tutmaya özen göstermelidir. Sıra arkadaşı ve düzenli, tertipli bir şekilde sıra temizliğini sağlamalıdır.
  • Sınıf içindeki temizlik herşeyden önemlidir. Günün büyük bir bölümünü sınıflarında geçiren öğrenciler sınıftaki temizlik kurallarına uymalıdır.
  • Diğer öğrencilerinde sınıfı ve okulu temiz tutmaları değerlidir. Her öğrenci çevre kirliliğine neden olan diğer öğrencileri uyarmalı, gerekirse durumu öğretmenlerine bildirmelidir.
  • Çöplerin okulda ve sınıfta çöp ve geri dönüşüm kutularına ayrıştırılarak atılması gerekir.
  • Okullarda düzenlenecek etkinlikler ile haftanın en temiz sınıfı yarışması ile bu durum öğrencilere aşılanmalıdır.

Sınıf ve okulun temiz olmasının önemi
Tüm bu çalışmaların minik yavrularımızın daha temiz ve sağlıklı bir ortamda eğitim almaları için olduğunu unutmayınız. Sizlerde bilinçli bir birey olarak çocuklarınıza her zaman temiz olmanın önemini anlatmalı, ona örnek olmalısınız.

Sağlığımıza Etkileri

  1. İnsanların hasta olmalarındaki en büyük etken kirli bir ortamda bulunmalarıdır. Okul ve sınıfların temizliği sağlanmadığı takdirde öğrencilerin hasta olma riski yükselir.
  2. Mikroplar için elverişli bir ortam oluşacağından hastalıklar hızla okulda yayılır.
  3. Hasta olan öğrenciler eğitim ve derslerinden geri kalır.
  4. Sağlık sorunları öğrencinin yaşam kalitesini düşürür.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.