olasılığın birey toplum çeşitli bilim dalları ve meslek alanları için önemi

Olasılık bir olay yada durumun gerçekleşme ihtimalidir diye önceki yazımızda bahsetmiştik. Olasılık birey, toplum, ve çeşitli bilim dallarının için önemli olduğu kadar bazı meslek grupları içinde büyük önem arzeder. Biz bireyler ve toplumu oluşturan insanlar için olasılık türlü alanlarda kullanılır.

Örneğin yağmur bireyler için önemli bir ihtimaldir. İnsanlar yağmur yağma ihtimaline karşın su geçirmez mont ve ceketler giyerken yanlarında şemsiyede taşırlar. Yağmur yağma olasılığını düşünerek insanlar bu hazırlıkları yaparlar.

Mesela köylerde insanlar kış gelmeden yada kışa yakın bir zamanda sobalarını kurup yakacak odun hazırlamaya başlarlar. Odunlarını ıslanmayacak yere koyarak üstünü örterler. Eğer yağmur ertesi gün yağmazsa odunların hava alıp kuruması için çadırlarını açarlar. Buda olasılığın getirdiği bir sorumluluktur.

Olasılığı kullanan meslek dallarından biri olan çiftçilikte ihtimaller her zaman dikkate alınır. Ekim ve dikim gibi işlemler yağmur yağma olasılığına karşı çabuk ve hızlı bir şekilde yapılır. Dikim günü önceden hava durumu tahminlerine bakılarak yapılır.

Olasılığın kullanıldığı bilim dallarını ise şunlardır;

Coğrafya
Biyoloji
Kimya
Fizik
ve Matematik

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.