Olasılığın günlük hayattaki yeri ve toplum için önemi?

Olasılık bir eylemin gerçekleşme ihtimali olarak tanımlanabilir. Olasılığı günlük hayatta pek sık kullanmasak ta hayatımızda önemli bir yere sahiptir. Ayrıca olasılık ihtimalleri toplum için öneme sahiptir. Peki olasılık hayatımızda nasıl yer almaktadır?

Aslında hayatımızda olasılık bizi güvende tutan bir duygudur. Olasılık ihtimalleri ile kendimizi güvene alırız. Nasıl mı? Bir yol kenarında yürürken hep kaldırımlardan yürürüz. Ayrıca yoldan karşıdan karşıya geçerken dikkatli bir şekilde geçeriz. Neredeyse hiçbir arabanın geçmediği küçük yollarda bile her ihtimali göz önünde bulundurarak sağımıza solumuza bakarak geçeriz. Görmüş olduğunuz gibi bu bir olasılığın hayatımızı nasıl etkilemesidir.

Toplumda olasılık şans oyunlarında sürekli kullanılmaktadır. İnsanlar bir piyango çekilişinin kendilerine çıkma ihtimalini düşünerek bilet alırlar. Yada maç tahminleri yaparak kupon yaparlar. Olasılığın günlük hayattaki yeri ve toplum için önemlerinden birkaç örnek daha sıralayabiliriz.

Mesela bir başkasından birey beklediğimizde olup yada olmama ihtimali bizim için olasılıktır. Kumar, şans oyunları, ve ihtimale dayalı herşeyde olasılık yer alır. Olasılık hesapları istatistik gibi gibi meslek dallarında sıklıkla kullanılır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.