Olaylara farklı açılardan bakmak bize ne gibi faydalar sağlar?

Etrafımızda türlü olaylar meydana gelmektedir. Bizler bu olaylara bakar, inceler ve anlarız. Fakat herkesin duygu ve düşünceleri farklı olduğu için olayları anlaması ve yorumlaması da farklı olmaktadır. Olaylara farklı açılardan bakarak yorum zenginliği kazandırabiliriz. Peki bu nasıl gerçekleşir?

Bir trafik kazası düşünün. Bu kaza kırmızı ışıkta geçen bir aracın o sırada diğer yönden gelen hareket halindeki araca çarpması ile meydana geliyor. Çevredeki insanların ve kazayı yapan insanların yorumları ise şöyle

Kırmızı ışıkta geçen aracın şoförü: Ben geçerken sarı yanıyordu duramayacaktım ve yola devam ettim. Diğer araç kendisine yeşil yanmadan yola fırladı.

Kazaya maruz kalan şoför: Kırmızı ışıkta geçen araç bana hızla vurdu. Ben yeşil yandığında hareket etmiştim haklıyım.

Çevredekilerden birinin yorumu: Kırmızı ışıkta geçen araç hızlı geliyordu durmaya çalıştı ama başaramadı. Yavaş gelseydi ışıkta durabilirdi kaza olmazdı.

Başka bir yorum: Diğer araç yeşili beklemeden yola fırladı. Diğer tarafa kırmızı yandığını görür görmez yola atladı kaza bu yüzden oldu.

Gördüğünüz gibi herkesin fikir ve görüşleri farklı. İşte bakış açısı budur. Başka bir örnek verirsek Galatasaray ve Fenerbahçe maçları neden zevkli olur?

Yorum: Her iki takımda ülkemizin en büyük takımları bu nedenle iyi futbol oynuyorlar.

Yorum: Bu takımlar arasında yıllardır rekabet var. Bu nedenle maçı kazanmak için her şeyi yapıyorlar.

Yorum: Futbolcular prim kazanmak için varını yoğunu ortaya koyuyor.

Bu örnekte de üç farklı bakış açısı var. Bunların her biri doğru tespit. Bir olayı ele almak ve anlamak istediğimizde bu şekilde türlü yorumlarda bulunmak zorundayız. Bu şekilde hayatımızda karşılaştığımız sorunların çözümünde çeşitli yöntemler kullanabiliriz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.