ölçekler nedir?

Ölçek bir şeyin miktarı ve sayısını belirlemek için kullanılan alet ve gereçlere denir. Bu yazımızda ölçek nedir, ölçekler nedir bunları inceleyeceğiz. Bildiğiniz üzere maddenin üç hali vardır. Bunlar katı, sıvı ve gaz halleridir. Maddenin her halinin ölçülmesi için farklı ölçek birimleri kullanılmaktadır. Örneğin sıvıların ölçülmesi için litre kullanılır. Litre ölçü birimleri için kullanılmakta olan araçlar ise litrelik, beher gibi sıvı ölçü aletleridir.

Katı maddeler için ise genel olarak ağırlık ölçü birimi yani kilogram kullanılır. Ağırlıklarına göre ölçüldükleri için katı maddelerin ölçümünde terazi, kantar gibi araç ve gereçler kullanılır.

Gaz ise çok farklı bir boyut olduğu için bunun ölçü birimi çok daha farklıdır. Gazlar için ağırlık birimi olarak ise bar birimi kullanılır. Mesela evlerimizde kullandığımız piknik tüpünün içindeki gaz basınç ile doldurulmuş olup belli bir ölçekte gaz barındırır. Yada kullandığımız parfüm gibi şişe ambalaj içine sıkıştırılmış ürünler sıvılaştırılarak depolanır. Hava ile teması ile birlikte gaz haline geçerler. Gazlar basınç birimi olan bar ile ölçülüp satılmaktadır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.