ölçü kabı yapımında kullanılan malzemeler ve bu maddenin özellikleri

Ölçü kabı bir maddenin kütle ve hacim cinsinden boyutlarını ölçmek ve ona göre kullanmak için yapılmış bir araçtır. Örneğin annelerimizin yemek yaparken kullandıkları su bardağı bile bir ölçü kabıdır. Annelerimiz yemek yaparken yemeğe iki bardak su, bir kaşık tuz gibi ölçüler ile ekleme yaparak yemeklerini yaparlar. Görmüş olduğunuz gibi kullanım amaçlarına göre ölçü kapları çeşitli cisimlerden oluşurken yapılan malzemeler farklılık gösterebilir.

Fakat en bilinen ölçü kabı beherlerdir. Beher sıvıların hacmini litre cinsinden gösteren ve sıkça kullanılan bir ölçü aletidir. Bu ölçü aleti üzerinde çizgiler halinde miktarı mililitre cinsinden belirten göstergeler vardır. Bir şeye ne kadar sıvı ekleyeceksek bu ölçü aletini kullanarak ölçer ve ekleriz.

ölçü kabı

Ölçü kabı nedir ve nerelerde kullanılır?

Ölçü kabı yapımında kullanılan malzemeler;

Pipet ve beher gibi sıvı ölçü kabı aletlerinin yapımında kullanılan malzemeler genel olarak cam ve plastiktir. Bu iki maddeninde ortak özelliği ikisininde çok hafif olması ve içerisindeki sıvıyı çok net göstermesidir. Ayrıca bu iki madde sıcaklıklara karşı oldukça dayanıklıdır.

Cam ölçü kaplarının tek sıkıntısı kırılabilir olmasıdır. Genel olarak cam olanlar kullanım için tercih edilirler.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.