ölçülerde yapılan değişikliklerin ülkeler arasında sağladığı kolaylıklar

Hepimizin bildiği gibi eski zamanlarda her ülke, hatta her şehir kendine ait ölçü birimleri kullanmaktaydı. Özellikle ülkemizde Atatürk döneminde yapılan reformlar sayesinde günümüz ölçü birimlerine geçtik. Bu ölçü birimlerine geçerek hem her yerde aynı ölçü birimlerinin kullanılmasını sağladık hemde ticari alış verişin dünya ile daha rahat yapılmasını sağladık.

Ölçülerde yapılan değişiklikler ülkeler arasında ticaretin daha kolay hale gelmesini sağlamıştır. Eskiden olsa örneğin Çin’den mal almaya kalkan bir ihracatçı bir ton ürün alacaksa bunu Çin’in hatta hangi bölgeden alacaksa oranın ölçü birimlerine çevirmek zorunda kalacaktı. Buda sıkıntılara yol açacaktı.

Günümüzde öyle mi? Ölçü birimleri global olduğu için ve standart olduğu için herkes istediği malı istediği oranda alabiliyor. Ölçü birimlerinde yapılan değişiklikler çok önemli bir reform olup ülke ekonomisine büyük katkı sağlar.

Amerika, İngiltere ve Çin gibi ülkeler hala kendi ölçü birimlerini kullansalar da ticari alış verişleri hep global ölçü birimleri üzerinden yaparlar.

Bu yazımızda ölçülerde yapılan değişikliklerin ülkeler arasında sağladığı kolaylıklar konusunu inceledik umarım beğenirsiniz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.