Ön yargı dışlamak aşağılamak gibi davranışların neden olduğu olumsuzluklar

Bu günkü konumuzda ön yargı, dışlamak, aşağılamak gibi davranışların neden olduğu olumsuz davranışları ele alacağız. Ön yargı nedir önce bunun tanımını yapalım. Ön yargı kişinin herhangi bir durum karşısında araştırmadan bilgi edinmeden kesin bir karara varmış olması durumudur. Aslında ön yargılar birazda acele kararlar vermemizin etkisiyle oluşur. Bir iş hemen olsun bitsin isteriz. Bu yüzden acele ederek ister istemez ön yargılı davranmış oluruz. Bu durumun bize getirdiği zararları düşünecek olursak. Ön yargılı bir kişinin işleri acele yapıldığı için doğru yapıldığı söylenemez.

Dışlamak konusuna geçersek. Ön yargıyla bağlantısı olan bir durumdur. Bunu şöyle anlatalım. Ön yargının davranışa dönüşme durumuna dışlama diyebiliriz. Dışlama düşündüğümüzde doğru bir davranış değildir. Şöyle bir örnek verebiliriz. Okulun basketbol takımına girmeye çalışıyorsunuz. Fakat boyunuz diğer arkadaşlarınıza göre çok kısa. Ve arkadaşlarınız sizi dışlıyor, istenmeyen kişi olarak görüyorlar. Bu durum sizin hoşunuza gidermiydi.

Bu durum aynı zamanda aşağılanmayı da ortaya çıkartır. Yani arkadaşlarınız tarafından aşağılanmış olursunuz. Tabi ki böyle bir durum karşısında kendinizi çokta iyi hissetmezsiniz. Bu hayattan alabileceğimiz derslerden bir tanesi. Size yapılmasını istemediğiniz bir şeyi başkasına yapmayın. Kendinizi öncelikle onun yerine koyun ve düşünün. Bu size verilebilecek en iyi tavsiyelerden biridir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.