Ön yargılı olmakla ilgili kompozisyon

Bu günkü yazımızda sizlere ön yargılı olmakla ilgili kompozisyon yazımızı sizlerle paylaşacağız.
Ön yargı kişilerin durum ve olaylarla ilgili önceden yorum yapmasına denir. Ön yargıda bulunmak her zaman olmasa da çoğu zaman doğru değildir.

Ön yargılı kişiler hayatlarında hep iyi bir şey yaptıklarını zannederler lakin ne kadar yanlış bir işe kalkıştıklarının farkında değillerdir. Ön yargılı davranarak olayların sonucunu önceden kestirip yanlıştan dönmesini sağladıklarını düşünürler. Mesela; babası oğluna sen bu işi yapamazsın oğlum sakın bu işe para yatırma diyerek ön yargılı davranmış oğlunun hevesini kırmıştır. Halbuki oğlu o iş için gerçekten başarılı olacağını çok para kazanacağını düşünmesine rağmen baba sözü dinleyerek vazgeçmiştir.

Önyargılı olmak kimi zamanda işe yarayabilir. Örneğin; annesinin sözünü dinleyerek erkek arkadaşından ayrılmayı geç de kabul eden genç kız önce annesini ön yargılı bulmakla suçlamış fakat daha sonra fark etmiştir ki gerçekten de annesinin dediği gibi hiç de tekin olmayan kendisine yalan söyleyen biriyle arkadaşlık yapmıştır.

Sonuç olarak ön yargılı davranan insanlarla hayatımızda sık sık karşılaşırız. Bu tip insanlara çok ehemmiyet vermemeli gerektiğinde enine boyuna düşünerek hareket etmeye dikkat etmeliyiz. Kendimizde ön yargılı olmamaya özen göstermeli herkese ve her şeye bir şans verilmesi gerektiğini unutmayalım.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.