Ordu millet anlayışı size neleri çagrıştırıyor

Bu yazımızda size ordu millet anlayışı neleri çağrıştırıyor konulu yazımızı paylaşacağız. İlk olarak ordu ve millet nedir bunları açıklayalım. Ordu denildiği zaman bir ülkenin toplam asker grubunu ifade eder diyebiliriz. Millet ise Bu ülkede yaşayan çocuk genç yaşlı dil, tarih açısından bütün insanları kapsamaktadır. Aslında düşünüldüğü zaman her ikisi de çoğulluk ifade etmektedir. Örneğin;Türk ordusu denildiğinde kara ,deniz ve hava kuvvetlerindeki bütün askerleri ifade eder. Türk milleti denildiği zaman da Türkiye sınırları içinde yaşayan ve yurt dışında yaşayan Türk gurbetçilerimizi de içine alır. Milli kimliğimizdir.

Ordu millet anlayışı denildiğinde söyle bir yorum yapabiliriz. Orduyu oluşturmak için insana ihtiyaç vardır. Bu insanlarda milletin içinde yer aldığına göre ordu milletten oluşur diyebiliriz.

Ordu millet anlayışını özellikle ülkemiz açısından ele alalım; bir savaş çıktığını düşünsek orduya sadece erkekler değil kadın erkek herkes katılır.Çünkü Türkiye hepimizin bu ülkeyi korumak vatanımzı savunmak millet olarak hepimizin görevidir. Nitekim Kurtuluş Savaşı’nda da durum böyle olmuştur. Kadınlarımız cepheye top, mermi kıyafet taşımış, yaralı askerlere tedavi etmeye çalışmışlardır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.