Ödeviniz mi var?

Aramak istediğiniz ödevi lütfen yazınız

Organellerin özellikleri

Bu yazımızda organellerin çeşitlerini ve özelliklerini öğreneceğiz. Organelleri sayacak olursak Mitokondri, Koful, Plastitler, Endoplazmik retikulum, Ribozom, Golgi aygıtı, Lizozom, Sentrozom, olarak sıralayabiliriz. Şimdi birz bunları anlatmaya çalışalım.

hucre-yapisi

Mitokondri: Kan hücreleri dışında bütün hücrelerde bulunur. Hücre içerisindeki solunumu sağlamakla görevlidir.ve ayrıca çift katlı zarla çevrilidir.
Koful: Bitki ve hayvan hücrelerinde bulunur. Hücre içerisinde su ve besin depolayan yapılardır.Hücre içerisindeki depolamaya ve boşaltımda görevlidir.
Plastitler: Plastitler yalnız bitki hücrelerinde bulunur. Üç çeşit plastit vardır. Bunlar Kloroplast, Kromoplast, Lökoplast’ tır.
Endoplazmik Retikulum: Sitoplazma içerisinde hücre zarı ve çekirdek arasında bulunan kanal sistemidir.
Ribozom: Virüsler haricinde tüm hücrelerin içerisinde bulunur. Hücre içerinde protein sentezi de yapar. Karaciğer gibi proteğin sentezinin oldukça yoğun olduğu hücrelerde ribozom sayısı oldukça fazladır.
Golgi aygıtı: Hücre içerisindeki salgı üretimini sağlar. Bunlar tükürük, gözyaşı, ter gibi salgıları depo etmekle görevlidir.
Lizozom: Özellikle hayvan hücrelerinde bulunur. Bitkilerde bulunmaz. Hücre içi sindirimini yapmakla görevlidir.
Sentrozom: Sentrozom da sadece hayvan hücrelerinde bulunur. Hücre bölünmesini sağlar.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.