Orman bekçiyle değil sevgiyle korunur anlamı

Ormanlarımız dünyanın akciğerleri olup yemyeşil güzellikleridir. Ayrıca ormanlar biz canlıların yaşaması için gerekli olan oksijeni doğaya sağlayan varlıklardır. Bu nedenle ormanları korumak bizim öncelikli amacımızdır. Ormanlar bekçiyle değil sevgiyle korunur cümlesi bizim kılavuzumuzdur. Peki ne demek bu?

Ormanlarımızı koruyan bekçilerimiz vardır. Onları ormanları korumak ve onlara zarar verebilecek olayları önlemek ile yükümlüdür. Ancak günümüzde orman yangınları yada ağaçların kesilmesi hep insanlar yüzünden meydana gelmektedir. Bu nedenle ormanları korumak için bekçilerin olması yerine bizlerin onu sevip koruması gerekir. Herkes ormanları kendininmiş gibi benimser ve korursa hiçbir orman zarar görmez.

Sonuçta onlar bizim yaşamımızı sağlayan dünyadaki ekolojik dengeyi kuran yağışların ve canlıların yaşamlarını sürmesini sağlayan en önemli faktörler. Dünya yaşamında su ne kadar önemli ise ormanlarda bizler için o kadar önemli.

Keşke hepimiz ormanları koruyabilsek, çoğaltabilsek ve büyümelerini sağlabilsek. Yemyeşil bir dünya sayesinde daha güzel bir yaşam sürebiliriz. Bizler ormanları korumak için neler yapabiliriz;

Ormanlara gittiğimizde çevreye zarar vermemek verenleri uyarmak
Ağaç dikme faaliyetlerine katılmak
Ormanların önemine dikkat çeken sosyal aktivitelere katılmak

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.