Orman yangınlarından korunabilmek için ne gibi önlemler alabiliriz

Orman yangınları ne yazık ki dünyamızın akciğerlerini yok ediyor. Peki biz bu orman yangınlarından korunabilmek için ne gibi önlemler alabiliriz. Orman yangınlarının %90’ı insan eliyle çıktığı için bu yangınları önlemekte yine biz insanlara düşmektedir.

Ormanlar ağaç ve bitki örtülerinin bir araya gelmesi ile oluşan büyük topluluklardır. Yapısındaki bitkiler ve ağaçlar doğadaki karbondioksiti alıp oksijene çevirir ve doğaya salarlar. Oksijenli solunum yapan tüm canlılar için ormanlar bu nedenle hayati öneme sahiptir. Ayrıca ormanlar sayesinde bölgenin iklimi etkilenmektedir. Birçok canlı ise ormanları yuvaları olarak kullanmaktadır. Günümüzde kullandığımız birçok eşyanın yapısında ise orman ürünleri yer alır.

Peki bizler için bu kadar önemli ormanların yok olmasına neden sebep oluyoruz?

Orman yangınlarının insan nedenli çıktığını söylemiştik. Bir ailenin pikniğe gittiğinde yanık bıraktığı ateş, yada orman içerisine atılmış cam şişe, bir otlağın yakılması gibi birçok nedenle orman yangınları meydana gelmektedir. Gördüğünüz gibi orman yangınlarında hep bir insan parmağı yer almaktadır.

Orman yangınlarından korunabilmek için neler yapabiliriz?

Ormanlarda piknik yapılması yasaklanarak orman yangınlarının bir nebze önüne geçilebilir. Bu sayede ormanlarımızda ne bir ateş unutulur nede orman içerisine cam şişe atılır. Bu sayede orman yangınları önlenir. Ayrıca ormanlara yakın alanlara yerleşim yeri oluşturmaktan kaçınılmalıdır. Çünkü bölgeye giden elektrik hatları orman yangınlarına zaman zaman neden olur.

Orman yangınları bazı çiftçilerin anız yakma işlemi sonucunda da meydana gelebilir. Tarladaki bitki örtüsünü yakıp yok etmek isteyen çiftçi ateşi kontrol edemez ve ormana sıçrar. Böylece yangın oluşur. Bu anız yakma işlemi yasaklanmalıdır. Bu sayede yangınların önüne geçilebilir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.