Orman yangınlarının sebepleri ile ilgili kompozisyon

Orman ağaçlık ve bitki örtülerinin bir araya gelmesi ile meydana gelen yeşil alan topluluğudur. Canlılığın önemi için en büyük gereksinimdir. Sonuç olarak ormanlar dünyanın akciğerleridir.

Orman yangınları ülkemizde ve dünyada ne yazık ki sıklıkla görülmektedir. Dünyamızın en güzel varlıkları olan ve canlılığın devamı için gerekli olan ormanlar çeşitli nedenlerle çıkan yangınlar sonucunda yok olmaktadır. Gerek insan eli gerekse doğal nedenlerle bu yangınlar çıkabilmektedir.

Ormanlarda yapılan piknikler sonrasında atılan cam şişeler, söndürülmeden bırakılan ateşlerden, kırılmış cam yada metal eşyalardan dolayı bu yangınlar görülmektedir. Biz insanların yaşamını sürdürebilmesi ve ekosistemin korunması adına hayati öneme sahip ormanlar ne yazık ki bizim dikkatsizliğimiz ile yok olmaktadır.

Birçok canlıya ev sahipliği yapan, canlılara gerekli olan oksijeni sağlayan hatta meyveleri ve yaprakları ile canlıları besleyen ormanlar yangınlar ile yok olmaktadır. Bir anlık dikkatsizlik ile birçok canlının hayatına son verdiğimizi ne yazık ki farkedemiyoruz.

Bizler ormanların korunup gözetilmesi için toplumu bilinçlendirmeli ve insanları orman yangınlarına karşı bilgilendirmeliyiz. Unutmayalım ki bizim dünyamız olduğu kadar başka canlılarında dünyasında yaşıyoruz. Ve onların birçoğu ormanlarda yaşamaktadır.

1 Yorum

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.