Ormanlarda ağaç ve kereste dışında başka hangi ürünler elde edilmektedir?

Ormanlar ağaç ve kereste ürünlerini bize sağlayan önemli bir doğal kaynaktır. Ancak ormanlarımızdan ağaç ve kereste dışında başka ürünlerde elde edilmektedir. Ormanlarımız ürün zenginliği bakımından oldukça geniştir. Buralarda yaşayan canlılar, bitkiler ve hayvanlar insanlar için besin kaynağı olurlar. Tabi mantarları unutmamak gerekir. Çok önemli ve faydalı bir besin olan mantarlar ormanlarda bolca bulunmaktadır.

Ormanların bize sağladığı en önemli ürün ise hiç şüphesiz oksijendir. Oksijen tüm canlıların yaşamını devam ettirmesi için gerekli olan önemli bir bileşiktir. Ormanlarda bulunan ağaçlar ve bitkiler bizim solunum yaparak dışarıya verdiğimiz karbondioksiti alarak oksijene çevirip atmosfere bırakırlar. Bu nedenle ormanlar için dünyanın akciğerleri denilmektedir.

Ormanlar toprakların korunmasında da bizlere yardımcı olur. Erozyon toprak kaybının temel nedenleri arasında yer alır. Ormanlarda bulunan ağaç ve bitkiler kökleri ile toprakları tutarak bunu engellerler. Ayrıca su ve sel baskınlarını bu ağaçların suyu tutması ile engelleriz.

Ormanlardaki birçok bitki sanayi alanında da kullanılmaktadır. Bu bitkilerden tekstil sanayinde kullanılan boya ve pigmentler, birçok kimyasalın ham maddesi elde edilir. Ormanlarda elde edilen ürünleri sıralamakla bitiremeyiz. Ancak bu ormanlardaki yaşayan canlılar insanlar için önemli besin kaynağıdır. Ormanların kendisinden elde ettiğimiz odun ve kereste ise en önemli orman ürünleridir.

Ormanlardan kereste ve odun dışında ürünler elde edilir.


Ülkemizde ormanlık alanlar genel olarak Batı Anadolu, Karadeniz Bölgesi ve Akdeniz bölgesinde yaygındır. Ormanlık alanların ülkemizde geniş olması ağaç ve kereste gibi orman ürünlerinin elde edilmesini kolaylaştırmıştır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.