Ormanlardan elde edilen ürünler

Türkiye de ormanların % 83 kıyı kesimlerde bulunur. Ormanlar bizler için son derece önemli doğa harikalarıdır. Ama insan oğlu bu doğa harikalarına yeteri kadar önem vermemektedir. Hatta her geçen gün ormanların sayısı azalmaktadır. Bunların başlıca sebepleri bilinçsizce yada kaçak kesilen ağaçlar ve orman yangınları diyebiliriz. Ormanların bizlere sağladığı yararlardan ve ormanlardan elde edilen ürünlerden kısaca bahsedelim.

Ormanlardan en çok faydalandığımız kısımların başında yakacak ihtiyacıdır. Küçük yerleşim yerlerinde doğalgaz olmadığı için odun kömür yakılmaktadır. Ormanlar bu ihtiyacın bir kısmını karşılamaktadır.

Ormanlar hayvanlar için bir ev gibi barınma merkezidir. Ormanlar sayesinde büyüyüp gelişir ve çoğalırlar. Bu durumda avcılık sevenler için bir ayrıcalık sayılabilir. Ormanlar sayesinde kereste yapılır evlerimizde kullandığımız mobilyalar bu keresteler sayesinde olmaktadır.

ormn

Ormanlardan yapılan bir diğer ürün ise kağıt yapımıdır. Bilinçsizce israf ettiğimiz her kağıt parçası fazladan kesilen bir ağaca bedeldir. Ormanlardan elde edilebilecek ürünleri topluca sayacak olursak odun, yaprak, çiçek, meyve, tohum, reçine, kabuk, kök, çalı, ot, av hayvanı, su, toprak, kil, gibi ürünlerdir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.