Ortak estetik yargılarının varlığını kanıtlayan örnek

Bu yazımızda Ortak estetik yargılarının varlığını kabul edenler hakkında bilgi verecek ve bunu örnekle pekiştireceğiz. Ortak estetik yargıların olup olmadığı tartışma konusu olmuş bu konuda zıt görüşler ortaya çıkmıştır. Bu görüşler;

Ortak estetik yargıların varlığını reddedenler
Ortak estetik yargıların varlığını kabul edenler olmak üzere

Ortak estetik yargıların varlığını kabul edenlerin en büyük temsilcisi Kant’ tır. O, Yargının Gücünün Eleştirisi adlı eserinde estetik yargıların varlığını temellendirmeye çalışır. Ona göre biz, bir sanat eserini yaradan uzak bir haz alma konusunu oluşturur.

Örneğin;Bu çiçek güzeldir diyen kimse , bu yargıya başkalarının da katılmasını ister ve o şeyden zevk almasını arzu eder. Böyle bir istek , ancak güzelin karşısında duyulur ve insan bu duyguya herkesin katılmasını ister ya da bekler.

Bu çiçek güzeldir yargısı özel bir duyguyu ifade ederken ortak bir duygu haline gelir. İşte bu ortak duygu estetik yargıların zorunluluğunu dolayısıyla genel geçer olmasını sağlar. Yalnız bu zorunluluk ağırlığı olan her cisim düşer önermesindeki gibi objektif bir zorunluluk olmayıp sübjektif bir zorunluluktur.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.