Ortak kullanım alanlarında uymanız gereken kurallar nelerdir?

Sosyal bir varlık olduğumuz için diğer insanlar ile etkileşim içinde yaşamaktayız. Bu nedenle birçok ortak kullanım alanından birlikte faydalanıyoruz.

Örneğin bir park veya apartmana ait otopark o alanı paylaşan kişiler için birlikte kullanım alanıdır. Bu alanlardan herkesin eşit bir şekilde yararlanması için ise bir takım kurallar konulmalıdır.

Bu kurallar her bireyin eşit ve özgür bir şekilde tüm imkanlarıyla o alandan yararlanmasını sağlamak için konulur. Kuralların olmadığı alanlarda ise bireyler kendi otoritelerini kurarak çıkarları doğrultusunda alanı işgal ederler.

İşte bunun önüne geçmek adına sosyal ve kültürel kurallar zaten kendiliğinden ortaya çıkmış ve devlet tarafından güvence altına alınmıştır. Örneğin son zamanlarda haberlerde rastladığım bir konu bunun en güzel temsilidir.

Ortak kullanım alanlarında kurallar

Bir bayan sürücü cadde üzerinde bir dükkan önüne aracını park etmek istemiş fakat dükkan sahibi buna engel olmuştur. Sürücü olay yerine polis çağırarak kişiden şikayetçi olmuştur. Dükkan sahibi kişi özgürlüğünü engelleme ve haklarından alıkoyma suçlamalarıyla yargılanmıştır.

Hepimiz eşit haklara sahip vatandaşlarız. Bu nedenle ortak kullanım alanları konusunda daha bilinçli olarak diğer bireylere saygı göstermemiz gerekir.

Uymamız gereken kurallar;

  • Ortak kullanım alanlarını düzgün bir şekilde kullanmak ve korumak
  • Bu alanlara zarar vermemek
  • Başka bireylerin bu alanlardan yararlanmasına engel olmamak
  • Ortak kullanım alanlarını gasp eden kişileri uyarmak ve ilgili mercilere şikayet etmek

Başlıca ortak kullanım alanları kuralları bunlardır. Sizinde eklememizi istediğiniz kurallar varsa lütfen bize bildiriniz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.