Osmanlı devletinde kullanılan uzunluk, sıvı, kütle, hacim, ağırlık ölçü birimleri nelerdir

Osmanlı Devletinde kullanılan uzunluk, ağırlık (kütle), hacim (sıvı ölçüsü) ölçü birimleri nelerdir bu yazımızda bunları inceleyeceğiz. Eskiden kullanılan ölçü birimlerini daha önceki şu yazımızda incelemiştik. Bu kez Osmanlı Devleti döneminde kullanılan ölçü birimleri nelerdir bunları inceleceğiz.

Osmanlı Döneminde kullanılan ağırlık yani kütle ölçü birimleri

Okka: Ağır cisimlerin tartılması için okka ölçü birimi kullanılırdı. Bir okka 1,282 kilogram ağırlığında olup farklı şehirlerde ve yerlerde farklılık gösterebiliyordu. Bizim bugün kullandığımız kilo gibi kullanılıyordu.

Dirhem: Bizim bugün kullandığımız gram gibi hafif cisimlerin ölçülmesi için kullanılırdı. Bir dirhem 3,207 gram ağırlığındaydı. Buda tıpkı okka gibi farklı şehirlerde değişiklik gösterebiliyordu.

Kullanılan diğer ağırlık ölçü birimleri çeki, kantar, batman ve kırattır.

Osmanlı Döneminde kullanılan uzunluk ölçü birimleri

Arşın: Kısa uzunluktaki cisimlerin ölçülmesi için kullanılırdı. Günümüzdeki santimetre gibi kullanılmaktaydı. Bir arşın 68 cm uzunluğundaydı.

Kulaç: Uzun cisimlerin ölçülmesi için kullanılırdı. Bir kulaç 1.89 metre uzunluğunda olup bugünkü metre gibi kullanılmaktaydı.

Kullanılan diğer uzunluk ölçü birimleri merhale, fersah, berid, endaze, rubu ve hat ölçü birimleridir.

Osmanlı Döneminde kullanılan hacim ölçü birimleri

Kile: Sıvı ölçü birimi olup bir kile 37 litreye tekabül etmekteydi. Günümüzdeki litre ile kıyaslanabilir.

Şinik: Daha küçük hacimdeki sıvıları ölçmek için kullanılırdı. bir şinik 9.25 litreye tekabül etmekteydi.

Belirtmiş olduğumuz gibi bu ölçü birimleri her şehre göre farklılık gösteriyordu. Zaten bu nedenle Atatürk yeni ölçü birimlerine geçmiştir.

1 Yorum

  1. Osmanlı devletinde kullanılan uzunluk ölçü birimi nedir. Lütfen bana bu soruyu bulun nolur bana çok lazım hadi hemen.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.