Osmanlı devletinin kuruluş dönemi hakkında bilgi

Ertuğrul Gazi’nin oğlu Osman Bey tarafından Osmanlı Beyliği Söğüt ,Domaniç taraflarında 1299 yılında kurulmuştur. Beylik adını kurucusunun isminden almıştır. Osman Bey kişilik olarak ileri görüşlü saygın bir adamdı. O dönemde eski gücünü yitiren Anadolu Selçuklu Devleti yerine birtakım bazı beylikler kuruldu.Bunlardan bazıları; Menteşeoğulları ,Karesioğulları, Karamanoğulları, Dulkadiroğulları beyliği gibi. Osmanlı Devleti bu ve bunun gibi birçok beylikle mücadele ederek Anadolu’nun tek elde toplanmasını sağlamıştır.

O dönemde İstanbul ve çevresine sahip olan Bizans Devleti ile mücadele ederek Bursa’yı alan Osman Bey böylece beylikten devlet dönemine geçilmiştir.

Osmanlı Devleti’nin kuruluşunda ekonomik olarak çok sıkıntılar çekilmiştir. Çünkü yeni kurulan bir devletin ekonomik birikimi olmadığı için askerlerin maaşlarını vermekte de zorlanmıştır. Fakat Osman Bey askerin geçimini sağlamak için bu duruma el atmış ileri görüşlü olması bu konuda da kendisine çok yardımcı olmuştur.

Osman Beyin vefat etmesi üzerine yerine geçen oğlu Orhan Bey de Osmanlı Devletini elinde tutabilmek için çok mücadelelerde bulunmuştur. Orhan Bey de aynı babası gibi kararlı, başarılı ve ileri görüşlü bir devlet adamıdır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.