Osmanlılar döneminden kalan sportif faaliyetler

Osmanlı döneminden kalma birçok sportif faaliyet günümüzde hala yapılmaktadır. Bu sportif faaliyetlerin başında şüphesiz güreş, okçuluk, cirit ve kılıçkalkan gelmektedir. Aslında kılıçkalkan bir gösteri olarak kabul edilse de aynı zamanda bir spordur. Ata sporumuz olan cirit ise at üzerinde oynanan eski bir spordur. Osmanlı döneminden bugüne kadar hayatımızda yer almıştır. Özellikle yurdumuzun doğu bölgelerinde bu spor halen devam etmektedir.

Güreş ise iki kişi tarafından yapılan birinin diğerini yere sırt üstü yatırması yada buna yakın hareketlerle puan alması ile yapılan bir spordur. Ata sporumuz olup Osmanlı döneminde sıklıkla yapılırdı. Bugün güreş olimpiyat gibi birçok organizasyonda yer almaktadır.

Okçuluk ise Osmanlı döneminde de var olan günümüze kadar gelmiş olup olimpiyatlarda oynanan bir spordur. Kişinin ok ve yay ile hedefi vurması sporu olup oldukça eğlenceli bir spordur.

Osmanlılar döneminden kalma olan spor dallarından bazılarını sizler için derledik. Bu sporlara adını bugün bilmediğimiz ve uygulanmayan spor dallarıda dahil edilebilir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.