Otlukbeli savaşı ne zaman ve kimler arasında yapılmıştır?

Bu yazımızda Otlukbeli savaşı ne zaman ve kimler arasında gerçekleştiği hakkında bilgiler bulabilirsiniz. Otlukbeli meydan savaşı Anadolu’da Erzincan ilinin Tercan Ovası’ nda Otlukbeli adı verilen bölgede, Osmanlı Padişahı FATİH SULTAN MEHMED’ in komuta etmiş olduğu Osmanlı ordusuyla AKKO­YUNLU İmparatoru UZUN HASAN’ ın komuta ettiği Akkoyunlu ordusu arasında yapılan meydan muharebesidir.

Otlukbeli savaş alanında, o devirde dünyanın en büyük iki Türk İmparatorluğunun ordusuyla iki büyük hükümdarı karşı kar­şıya gelmişlerdi.

Osmanlı ordusunun başkomutanı büyük asker Fatih Sultan Mehmed idi. AKKOYUNLU ordusunun başında, başkomutan (Emir-i Kebir) adıyla da bilinen UZUN HASAN bulunmaktaydı.

Uzun Hasan 1453 yıllarında Diyarbakır çevresindeki, Ak­koyunlular’ın başına geçmiş, dirayetli ve oldukça cesur bir hükümdar­dı. Uzun Hasan Karakoyunlu ve Timur Türk İmparatorlarına karşı sa­vaşmış ve onları öldürterek ülkeye hakim olmuştu. Bu savaşlar sonu­cu Irak, İRAN, AZERBAYCAN’ı eline geçirmiş, 1466 tarihinde Tebriz’i başkent yaparak, Gürcistan’ı da ele geçirmek sure­tiyle doğunun en büyük devletini kurmuştur.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.