Oyunlarımız

  1. Arkadaşlarınızla oynadığınız oyunlardan bazılarını dedelerinizin de oynadığını hiç düşündünüz mü? Bunlar, hangi oyunlar olabilir?
  2. Resimlerdeki oyunların adlarını söyleyiniz. Sizce aile büyükleriniz çocukken bu oyunların hepsini oynamış olabilirler mi?
  3. Arkadaşlarınızla oynadığınız oyunların bir listesini yapınız
  4. Aile büyüklerinize sorarak çocukken oynadıkları oyunların listesini yapınız
  5. Büyüklerinizin oynadığı hangi oyunları şimdi siz de oynuyorsunuz? Bu oyunların değişmemesinin, sürüp gitmesinin nedeni sizce ne olabilir?
  6. Sizce neden bazı oyunlar değişmiş ve yeni oyunlar ortaya çıkmıştır?
  7. Resimlerdeki sporlardan sizce hangisi eskiden beri süregelen sporlardan biridir? Neden böyle düşündüğünüzü açıklayınız
  8. Aile büyüklerinizin küçükken oynadığı oyunlardan hangisi, şimdi sizin çok severek oynadığınız oyundur? Bu oyunu niçin çok sevdiğinizi açıklayınız. Eskisine göre farklılıkları varsa belirtiniz

Arkadaşlarınızla oynadığınız oyunlardan bazılarını dedelerinizin de oynadığını hiç düşündünüz mü? Bunlar, hangi oyunlar olabilir?

Tabi ki bazı oyunlar geçmişten günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Bizim bugün oynadığımız oyunlar bizden önceki çocukların hatta dedelerimizin bile oynadığı oyunlar olabilir. Çünkü bazı oyunlar var ki tüm çocukların eğlenebileceği ve beğeneceği türdendir.

Bugün bizim oynadığımız saklambaç, kör ebe gibi oyunlar geçmişte dedelerimiz tarafından oynanmış olabilir. Ben öyle düşünüyorum.

Resimlerdeki oyunların adlarını söyleyiniz. Sizce aile büyükleriniz çocukken bu oyunların hepsini oynamış olabilirler mi?

Aşağıda görmüş olduğunuz oyunlar sırasıyla saklambaç, yağ satarım bal satarım, frizbi ve birdir bir oyunudur. Bence bizim aile büyüklerinden bazıları da bu oyunları oynamış olabilir. Ancak frizbi oyunu bence çok yeni bir oyun. Çünkü anne ve babam zamanında böyle frizbi olduğunu sanmıyorum. Ancak diğer oyunları mutlaka oynamışlardır.

resimdeki-oyun

Arkadaşlarınızla oynadığınız oyunların bir listesini yapınız

Benim arkadaşlarım ile birlikte oynadığım oyunlar şunlar;

Kör ebe
Yakan Top
Birdir bir
Mendil Kapmaca
Voleybol
İstop

Listenizdeki oyunların hangilerini aile büyüklerinin de oynamış olabileceklerini tahmin ederek işaretleyiniz

Bence bu oyunlardan birdir bir, kör ebe ve mendil kapmaca büyüklerimiz tarafından oynanmış olabilir.

Aile büyüklerinize sorarak çocukken oynadıkları oyunların listesini yapınız

Anne ve babama çocukken hangi oyunları oynadıklarını sordum ve şu cevapları aldım.

Annem çocukken yakan top, istop, sek sek gibi oyunları oynadığını söyledi.
Babam ise küçüklüğünde mendil kapmaca, yağ satarım bal satarım ve birdir bir gibi oyunlar oynadığını söyledi.

Büyüklerinizin oynadığı hangi oyunları şimdi siz de oynuyorsunuz? Bu oyunların değişmemesinin, sürüp gitmesinin nedeni sizce ne olabilir?

Aile büyüklerimizin oynadığı bazı oyunları bugün bizler hala oynuyoruz. Bu oyunların hiç değişmeden günümüze kadar gelmiş olmasının sebebi herhalde çok zevkli olmalarıdır. Geçmişten günümüze kadar çocuklar bu oyunları severek, eğlence içinde oynamıştır.

Bu nedenle bu oyunlarda herhangi bir değişim ve farklılık meydana gelmemiş günümüze kadar aynı şekilde gelmiştir.

Sizce neden bazı oyunlar değişmiş ve yeni oyunlar ortaya çıkmıştır?

Çocukların daha çok eğlenebilmesi için bazı oyunlarda değişiklik yapılmış hatta yeni yeni oyunlar ortaya çıkmıştır. Bu sayede çocukların daha iyi vakit geçirmesi ve eğlenmesi sağlanmıştır.

Resimlerdeki sporlardan sizce hangisi eskiden beri süregelen sporlardan biridir? Neden böyle düşündüğünüzü açıklayınız

resimdeki-sporlar

Bu spor dallarından biri güreş bir diğeri ise basketbol. Güreş bir ata sporumuzdur. Yani dedelerimizin dedeleri hatta onlardan daha eskileri tarafından oynanmış bir spor dalıdır. Basketbol ise bir ata sporumuz değildir. Bu nedenle birinci resimdeki güreş eskiden bugüne kadar gelmeyi başarmıştır.

Aile büyüklerinizin küçükken oynadığı oyunlardan hangisi, şimdi sizin çok severek oynadığınız oyundur? Bu oyunu niçin çok sevdiğinizi açıklayınız. Eskisine göre farklılıkları varsa belirtiniz

Aile büyüklerimizin oynadığı ve benim çok severek oynadığım oyun saklambaç oyunudur. Bu oyunu sevmemin nedeni heyecanlı ve zevkli olmasıdır. Ebe olan kişi bile oyundan çok zevk almaktadır. Saklanan kişileri bulup onlardan önce ebe yerine dokunmak gerekir. Buda oyuna ayrı bir keyif veriyor. Eskisine göre bu oyunda herhangi bir farklılık bulunmuyor.

Çalışma Kitabı

eski-oyunlar

Büyüklerinizin oynadığı ama gününümüzde değişime uğramış bir oyunu sizin oynadığınız şekliyle karşılaştırınız. Benzerliklerini ve farklılıklarını yazınız. Değişimin nedenlerini açıklayınız.

Çelik çomak oyunu eskiden büyüklerimiz tarafından daha farklı oynanıyormuş. İki taş üzerine konulan küçük sopa büyük sopa ile fırlatılıyor ve karşı takım o sopayı yere düşmeden yakalamaya çalışıyormuş. Zamanla bu oyun değişime uğramış ve bizler daha farklı oynar olmuşuz.

Küçük sopayı karşı takımdan biri tutmaya çalışmıyor ve en uzağa atan kazanıyor. En azından biz böyle oynuyoruz. Çünkü diğer türlü tehlikeli olabiliyor.

Bu ödevi yapan arkadaşlar sonraki ödevleri olan Geçmişin İzleri teması soru ve cevaplarına buradan ulaşabilirler. Geçmişin İzleri Bir önceki ödevleri olan Eskiden sorularına ise buradan ulaşabilirler. Eskiden

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.