Oyunların çocuklar üzerindeki olumlu etkileri

Gelişim basamakları boyunca çocuğun hareketlerine düzen getiren, zihinsel, bedensel ve psikolojik ve sosyal gelişimlerinde yardımcı olan, hayal gücünü ve yaratıcı yeteneklerini geliştiren tüm oyun malzemesine oyuncak adı verilir.

Oyun oynamak çocuklar için bir lüks değil aksine ihtiyaçtır. Bununla beraber çocuğa doğru bir eğitim verilmesi açısından ailelerin oyuna ayrılan süre ve oyunun ne olduğu konusunda dikkatli olmaları gerekir. Özellikle bilgisayar oyunlarının olumlu ve olumsuz yanları iyi ayırt edilmelidir.

Oyuncaklar, çocuğun doğal yeteneklerini kolaylaştıran, böylelikle de büyük bir eğitimsel işlevi yerine getiren oyun malzemeleridir. Çocukta seçme ve değerlendirme duygusunu da geliştiren oyuncaklar, bu işlevleriyle çocuğun kendi kendine karar verebilmesine ve belirli bir alanda beceri kazanmasına olanak hazırlar.

Oyunun normal çocukların gelişimlerinde olduğu gibi, özel eğitime ihtiyacı olan çocukların eğitimlerinde de önemli rolü vardır. Çocukların duygusal ve düşünsel yaşamları oyunlarına yansımaktadır. Özellikle doğru davranışların pekişmesi oyun vasıtasıyla daha kolay sağlanabilir.

Bilgisayarda oyun oynamanın yararları olduğu gibi zararları da mevcuttur. Bilgisayardaki kimi oyunlarla zeka, düşünsel kapasiteni geliştirebilir. Ancak her konuda olduğu gibi bilgisayarla da ilgili bazı kurallarımızın olması gerekir. Aile kontrolünde belli saatlerde kullanılmalı ve güvenlik emniyetli olmalıdır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.