Özel yaşamın neden gizli olması gerektiği

Özel yaşamın neden gizli olması gerektiği konusunda kısa bir yazı yazalım. Özel yaşam adından da anlaşılabileceği gibi kişinin kendisine ait olup bir başkası tarafından bilinmemesi gereken olaylar bütünüdür. Özel yaşam sadece bir aşk, duygu yada ilişki değil kişiye özel davranışların tümüdür. Özel yaşam denilince akla genel olarak kadın ve erkek arasındaki duygusal ilişki gelse de bu yaşam türü sadece bunlarla sınırlı değildir. Size özel olan herhangi bir olay yada davranışta özel yaşamın bir parçasıdır.

Örneğin sizin yalnız kalma gereksiniminiz bile özel yaşamın bir parçasıdır. Yaşamın toplumsal ve bireysel olarak yaşanış tarzı vardır. Toplumsal yaşamda olay ve davranışlar birlikte yada ulu orta yaşanırken bireysel yaşamda kişi hayatını kendisi yaşar. Özel yaşamın en bilindik örneği ise aşktır. Kadın ve erkek arasında duygusal ve mantıksal çerçevede yaşanan olaylar bütününe aşk adı verilir.

Peki neden özel yaşamın gizli olması gerekir? Bu yaşam türünün gizli olması mutluluğun sırrıdır. Örneğin aşk yaşadığını bir kişinin sizinle olan duygusal bağı onun herhangi bir çevresi yada akrabası tarafından bilinmesi rahatsız edici olabilir. Yada sizin özeliniz olan yalnız kalma isteği bir başkası tarafından engellenirse sizi mutsuz edebilir. İnsanoğlu zaman zaman özel bir hayatı yaşamak yalnız kalmak yada yaşadıklarının bilinmemesini ister.

Yada biz öğrencilerin kopya hazırlaması da bir özel yaşamdır. Bunun öğretmen tarafından bilinmesini, yada bizi ispiyonlayacak bir öğrencinin bilmesini istemeyiz. Eğer gizli olmaz ve bilinirse amacınıza ulaşamazsınız. Bu nedenle özel yaşam gizli olmalıdır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.