Bir kişinin özgürlüğü bir başkasının özgürlüğünün başladığı yerde biter sözünden ne anlıyorsunuz? Açıklayınız

Kişilerin özgürlükleri ve hakları sınırsız ve sonsuz değildir. Bir başkasının özgürlüğünün başladığı yerde kişinin özgürlüğü sona erer. Bu sözü anlatan en güzel cümle ise bir kişinin özgürlüğü, başkasının özgürlüğünün başladığı yerde biterdir. Peki bu cümleden ne anladınız açıklayalım.

Hepimiz hayatımızda birçok şeyi yaparız ve yaşarız. İsteğimiz doğrultusunda davranışlarda bulunup türlü faaliyetlerde bulunuruz. Ancak herşeyin bir sınırı olduğunu hep aklımızda tutarız. Birine saygısızlık yapmaktan, onları üzmekten, yada kavga etmekten çekiniriz. Peki bu bir olgu mudur yoksa kendiliğinden ortaya çıkmış görüş mü?

Elbette ki kendimizin sahip olduğu hak ve hürriyetlerin bir başkasında da bulunduğunu biliriz. Herkes her istediğini yapsa kargaşa ve gürültünün eksik olmadığı bir dünyaya sahip olurduk. Bunun bilincinde olduğumuz içi bir başkasını rahatsız edecek davranışlardan kaçınırız. İşte burada kendi özgürlüklerimiz sona erer. Bunun için yasalarla kişinin hak ve hürriyetleri devlet tarafından koruma altına alınmış olup herkesin bir yere kadar özgürlüğü bulunmaktadır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.