Özgürlük Sözcüğünün Bir Çocuğa Anlatılması

Özgürlük tarih boyunca insanlığın uğruna büyük kayıplar verdiği ve günümüzde hala uğruna mücadele edilen asil bir kelime. Bu yazımızda küçük bir çocuğa özgürlük kavramını nasıl anlatacağımızı inceleyeceğiz. Diğer bir deyişle bağımsızlık olarak tarif edilse de ikisi çok farklı kavramlardır. Bağımsızlık bir ulus yada milletin hür iradesiyle yaşam sürmesini anlatırken özgürlük daha dar, daha kişisel bir terimdir. İşte bu nedenle anlatılması bir hayli zordur.

Özgürlük ve özgür olma bir engel olmadan istediğiniz kararları verebilmeniz olarak anlatılabilir. Tabi ki özgürlük kural tanımamak her akla geleni yapmak anlamına gelmez. Küçük bir çocuğa özgürlüğü anlatırken bu hususlara dikkat etmek gerekir. Örnek bir hikaye ile anlatalım.
ozgurluk-anlatilmasi
Bak Ali özgür olmak bir kuşun gökyüzüne uçması yada balığın suda yüzmesi gibidir. Hani bir atasözümüz vardı ya “Bülbülü altın kafese koysalar illede vatanım demiş” işte bu söz özgürlüğün tanımıdır. Nasıl ki sen bizi çok seviyor ve bizsiz bir hayat düşünemiyorsan o kuşta uçamadığı kapalı kaldığı bir dünyayı düşünemez. Yada sudan çıkan bir balık nasıl ölüyorsa ve suda yaşamaktan başka bir şansı yoktur.

Senin özgür olman ise kendi kararlarını verebilme gerektiğinde ise bizim kararlarına saygı duymandır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.